Pardus 'da diskleri başlangıçta bağlamak ve şifresiz erşim (Resimli Anlatım)

Pardus DDE açılışta disk şifresi sormasın istiyorsanız yada pardus 'da diskleri şifre girmeden açmak istiyorsanız bu anlatımları uygulayabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki herhangi bir disk bölümünün açlışta bağlanmasını sağlamak için gnome disk utility programını kullanabilirsiniz. sisteminizde kurulu olarak gelen diskler uygulaması gnome-disk-utility 'dir. Uygulamalar menüsünden diskler uygulamasını açınız.

Programın arayüzünde Resim 1’de birimler yazan alanda bilgisayarınızdaki sabit disk bölümleri listelenmektedir. Burada, başlangıçta bağlamak istediğiniz disk bölümünün üzerine tıklayın arından yine Resim 1’de görünen ayar düğmesine tıklayın ve açılan menüdeki “Bağlama Seçeneklerini Düzenle” seçeneğini kullanın.

Bu işlemi yaptığınızda Resim 2’deki pencere karşınıza gelecektir. Burada bağlanma seçeneklerini resimde görüldüğü gibi ayarlayın yani “Otomatik bağlama” seçeneğini kapalı hale getirin, “Başlangıçta bağla” ve “Kullanıcı arayüzünde göster” seçeneklerini seçili hale getirin, Tamam düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

7 Beğeni

biraz alakasız olacak ama. bölümlediğimiz disklere biz kendimiz isim verebiliyormuyuz. windows ta olduğu gibi C-D-E şeklinde

Diskler uygulamasını açıp disk bölümünü seçiniz. Sonrasında şağıdaki çark simgesine tıklayıp, açılan alandan “Dosya sistemini düzenle…” seçeneğini seçin. Açılacak pencereden istediğiniz etiketi belirleyebilirsiniz.

dün akşam diskler uygulamasından. pardusun yüklü olduğu bölümün adını pardus olarak değiştirdim ve bilgisayarı kapattım. bugün bilgisayarı açtığımda grup geliyor. grup menüsünden pardusu seçtiğimde şifre girdiğimiz ekran gelmiyor.

komut satırına ulaşabiliyor musun? gelişmiş seçenekler ile yada normal

pardusun yüklü olduğu bölümdeki etc/fstab dosyasının içerisi şu şekilde

/etc/fstab: static file system information.

Use ‘blkid’ to print the universally unique identifier for a

device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices

that works even if disks are added and removed. See fstab(5).

<file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

/ was on /dev/sda3 during installation

/dev/sr0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

pardus acılmıyor. ekrandaki hata geliyor. usb ye pardus isosunu yazdırdım. pardus çalışanı actım. diskler bölümüne girip pardusun yüklü oldugu kısım önyüklenebilir gözükmüyor. windows kısmı önyüklenebilir.

bu arada recovery modda da actım ama ac

Bu aşamada 2 seçeneğimiz var

1. seçenek: pardus çalışan ile sistemi açıp verileri yedekledikten sonra format atmak.

2. seçenek: Uğraşalım bakalım düzeltebilcezmi :smiley:

yukarıdaki konuda anlatıldığı şekilde komutlar ile diski bağlamayı deneyiniz.

denemek için bende pardus yaptım diskin adını bende açılıyor sistem açılmasaydı onarmaya çalışıp yöntemi yazacaktım

UUID=“cd712620-8d26-4593-993a-86ebf033a078” olan diski mount edelim. konsol komutlarına devam ediyoruz.

sudo mkdir /media/pardus

sudo nano /etc/fstab

açılan düzenleyicinin son satırına aşağıdaki kodu ekliyoruz,

eklenecek kod:

UUID=cd712620-8d26-4593-993a-86ebf033a078 /media/yedek ext4 defaults,errors=remount-ro 0 1

(Kod satırındaki boşlukları TAB tuşu ile oluşturunuz, yukarıda anlaşılmıyor ama örnekleyeyim;
UUID=cd712620-8d26-4593-993a-86ebf033a078TAB/media/yedekTABext4TABdefaults,errors=remount-roTAB0TAB1)

ve değişikliği yaptıktan sonra “CTRL+O” tuşuna basınız. Dosyanın adını değiştirmeden direk “ENTER” tuşuna basınız. Sonra “CTRL+X” tuşuna basarak düzenleyiciyi kapatınız.

sudo mount -a komutunu yazınız. Eğer imleç hatasız bir şekilde tekrar komut satırına düşerse işlemi doğru yapmışız demektir.

sonra aşağıdaki komutu vererek sistemi yeniden başlatınız.
reboot

Hocam sudo mkdir /media/pardus komutunu yazınca
mkdir: `/media/pardus’ dizini oluşturulamıyor: Dosya var
uyarısı veriyor

hocam bir şey daha soracağım. ben dün galiba sizin ikinci resimdeki " otomatik baglama" seçeneğini aktif ettim öyle hatırlıyorum. buda sorun olmuş olabilirmi.

bu arada şu yukarıdaki komut olayları beni aşar.

bir yerde hata oluşmuş olduğu kesin ama sistemi görmeden birşey diyemem. siz en iyisi usb’den sistemi çalıştırıp verilerinizin yedeğini aldıktan sonra formatlayarak temiz kurulum yapın

sudo mkdir /media/yedek

Olarak yapalım o zaman

hocam pardus çalışanı actım. masaustunde iken aşagıdaki komutu yazdım

pardus@pardus:~/Masaüstü$ sudo blkid
/dev/sdb1: UUID=“2018-07-03-11-07-17-00” LABEL=“Pardus 17.3 Calisan” TYPE=“iso9660” PARTUUID=“9714f380-01”
/dev/sda1: LABEL=“Sistem AyrM-DM-1ldM-DM-1” UUID=“10180C3C180C22F8” TYPE=“ntfs” PARTUUID=“86dbbf50-01”
/dev/sda2: LABEL=“Windows” UUID=“FE0A1DBC0A1D733F” TYPE=“ntfs” PARTUUID=“86dbbf50-02”
/dev/sda3: UUID=“cd712620-8d26-4593-993a-86ebf033a078” TYPE=“ext4” PARTUUID=“86dbbf50-03”
/dev/sda5: LABEL=“Evraklar” UUID=“E89CE2439CE20C3E” TYPE=“ntfs” PARTUUID=“86dbbf50-05”
/dev/sdb2: SEC_TYPE=“msdos” UUID=“73C1-FC57” TYPE=“vfat” PARTUUID=“9714f380-02”
/dev/loop0: TYPE=“squashfs”
pardus@pardus:~/Masaüstü$

bundan sonra ne yapacagım.
dev/sda3 de pardus kurulu. o kısım bağlanacak galiba

format attım hocam. teşekkürler

disk içerisinde ki veriler kilitli olarak gözüküyor. ayrıca dosya kesme kopyalama yapılamıyor bu konu nasıl çözülür?

DeepinEkranG%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_alan-se%C3%A7_20181003214630

bu sorundan nasıl kurtulabilirim? dosyalar kilitli.ve disk üzerine yazma yapılmıyor.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.