Pardus DDE Açılışta Hata

Bilgisayarı açtığımda böyle bir hata veriyor ancak daha sonra açılıyor.Bilgisayarın açılmasını geciktiriyor. Ekran kartı sorununu çözememiştim; sonunda “VGA.GET” benzeri birşey yazıyor, ekran kartından kaynaklı bir sorun mu acaba?

Grub (açılış) ekranında e harfine basın. Açılan editörde vmlinuz yazan satırın sonuna ( quiet splash yazan yazının yanına) acpi=off yazarak F10 tuşuna basıp açılışı sürdürün. Eğer çok bekletmeden açılış sağlanırsa aşağıdaki işlemleri uygulayın:

Terminalden
sudo gedit /etc/default/grub
komutunu çalıştırın.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" satırını
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=off" olarak düzenleyin ve kaydederek kapatın.
sudo update-grub komutunu çalıştırın.

1 Beğeni

Bilgisayarımda ayrıca windows 10 yüklü, bu işlemleri yaptıktan sonra bir sıkıntı olur mu?

Sıkıntı olmaz. Deneyiniz.

Peki akşam deneyip cevap yazarım, teşekkürler.

Dediğiniz gibi grub yüklenirken “e” ye basıp sonuna acpi=off ekledim ve f10 ile kaydettim. Ancak bilgisayarın çözünürlüğü bozuk bir şekilde açıldı. Çözünürlük ayarlarında 1024*768 var sadece. Bilgisayarı yeniden başlatıp eski haline getirdim. (Dizüstü bilgisayarımda intel+nvidia gt-540M ekran kartı var.)

Bilgisayarın açılmasında herhangi bir hata oluştu mu? Düzgün bir şekilde açıldı mı?

Resimlerdeki gibi sırasıyla bu şekilde açılıyor.

xrandr -q komutu ile çözünürlükleri listeleyin.

xrandr --fb 1024x768 komutunu çalıştırarak çözünürlüğü test ediniz.
Not: 1024x768 yerine istediğiniz çözünürlüğü yazınız. Ekran gelmez ise sorun kalıcı değildir sistemi yeniden başlatın.

Kaan Bey 2.resimde gördüğünüz gibi grub’tan sonra pardus önyükleme eknanı gelmiyor, onun yerine 3 tane küçük kare geliyor. Çözünürlük listesinde 1024x768 var sadece, sorunu doğru analiz ettiğimizden emin miyiz?

Merak etmeyin. Sorunu doğru analiz ettim. DDE açılışı zaten bu şekilde 3 tane kutu oluyor. Çözünürlük için ise yazdıklarınızdan anlaşılıyor ki benim yazdığım kodları denemeden mesaj yazmışsınız.

Pardusun önyükleme ekranı gelmeyince emin olamadım. Biraz da daha önce ekran kartı kurulumanda yaşadığım sıkıntılardan kaynaklı temkinli davranmaya başladım. Ekran kartı kurulumunun başarısız olması yüzünden kaç defa format attım. En sonunda vazgeçtim. O yüzden emin olmak adına size sordum kusura bakmayın.

Malesef olmadı Kaan Bey.

Neyse bu şekilde hatayı görmezden gelip gittiği yere kadar kullanmaya devam edeceğim, Teşekkürler.

xrandr --size 1366x768

bunu deneyin

Çözünürlük listesinde sınırlı bir şekilde çözünürlük seçeneği geliyor, o yüzden çözemedim. Bahsettiğiniz çözünürlük de yoktu o yüzden vazgeçtim

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.