Pardus Dedicated GPU

İyi günler. pardus gnome kullanıyorum. görselde bulunan yazıyı fark ettim. bumblebee kurmadım nvidia kurulumu yapmadım. Pardus ile gelen sürücüler kurulu. Bu şekilde uygulamayı açtığımda nvidia ile açıldığını nasıl anlayabilirim? Bu özellik gnome ile mi geliyor?

ss

Dedicated dediğine göre Nvidia’yı kullanıyor bu durumda… Ne kart kullanıyor makineniz? Pardus otomatik mi kurmuş acaba?

hakkında bölümünde baktığımda intel aktif durumda. nvidia kart da mevcut. ama benim öğrenmek istediğim bu seçenek ile nvidia üzerinde çalıştırıyor mu? Pardus ile birlikte nouveau driverlar kurulu geliyor bildiğim kadarı ile.

Bildiğim kadarıyla ekran kartı kurulumu yapmadan da o menü geliyor.

Öncelikle nvidia-detect paketini kurun.

sudo apt install nvidia-detect

Ardından çalıştırın.

nvidia-detect

Kartınıza uyumlu sürücülerin listesi çıkacak ve recommended adı altında size bir paketin kurulumu tavsiye edilecek. O paketi bilgisayarınıza kurmanız yeterli.

sudo apt install nvidia-driver

Bilgisayarınızı yeniden başlayınca Nvidia diye aratırsanız Nvidia ayarlar programı çıkacaktır.

Nvidia ile çalışan program ve uygulamaları görmek için terminale aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

nvidia-smi

3 Beğeni

Linux dağıtımlarıyla driver’lar geliyor ama her kartı desteklemiyor malesef… Sizin kartınız nedir öğrenebilir miyim?

yeni gördüm Yücel teşekkürler.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.

intel uhd 620 ve nvidia mx150

Bu seçenekle “Uçbirim” yani “Terminal” uygulamasını çalıştırıp glxinfo | grep OpenGL komutuyla nvidia’nın çalışmasını test edebilirsiniz.

2 Beğeni

çıktı bu şekilde. vendor string: nouveau diyor yani nvidia ile açmış mı oluyor ?

image

Evet açık kaynak nvidia sürücüsü olan nouveau ile açmış. Yani ekran kartını kullanacak demek.

İsterseniz sudo apt install nvidia-driver komutuyla NVIDIA’nın kendi sürücülerini kurabilirsiniz fakat sorun yaşayabilirsiniz.

Eğer ekran kartından tam performans alacak işlere ihtiyacınız yoksa böyle kalmasını öneririm.

1 Beğeni

nouveau tam performans çalıştırmıyor anladığım kadarıyla. teşekkür ederim yardımlarınız için.

verdiğiniz komutla risk alıp kurulum yaptım. Yeniden başlattım. Çıktı bu şekilde. nouveau sistemden kalmışmıdır peki
image

ve iki kart aynı anda aktif çalışıyor değil mi ?

image

1 Beğeni

Evet şuan bir sorun yok.

1 Beğeni