Pardus Disk Kalıbı Yazıcı Windows Seçeneği

Merhaba,

Bugün yeni bilgisayarıma - HP Victus 16-s0049nt - Pardus kurdum. Pardus Disk Kalıbı Yazıcı paketini kullanarak Microsoft Windows 11 kurmak istiyorum, ama windows iso seçeneğini seçtiğimde i386 yükle diye bir seçeneği seçmemiz gerekiyor. Seçtiğimde ise yükleme simgesi dönüp duruyor. Benim sizden istediğim, bu seçenek seçilince sürecin ne kadar kaldığını gösteren bir tane ilerleme çubuğu koymanızdır. Böylece işlem durakladı mı yoksa devam ediyor mu anlamış olacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: HP Victus’un kronik olarak bir ssd disk başlatma sorunu varmış. (3F0 - Hard disk error) .Bu sebeple bilgisayarıma bugün ikinci defa Pardus kurmak zorunda kaldım. Önceki verilerimi kurtaramadım. Ancak HP 'nin destek sayfasını gezdiğimde bilgisayarım için yalnızca Microsoft Windows 11 'e destek verildiği yazılmış. Bu sebeple ssd 'nin yarısında windows, diğer yarısında Pardus olsun istiyorum.

HP bilgisayarları oldum olası sevmedim, bios ayarları kısıtlı, ssd değiştirdiğinde kendine özgü sorunları olan, ram yükseltme yaptığın zaman ram seçer piyasada bul bulabilirsen hep sorun yaşadım kimseye tavsiye etmem.

Sorununuzu Refind açılış yöneticisi ile çözebilirsiniz.

https://www.rodsbooks.com/refind/

2 Beğeni

refind 'in amd64 deb paketini kursam da Pardus Gnome21.3 Backports sürümü üzerinde bulamadım. Yani çalıştıramadım. @ortanca_samuray yine de teşekkür ederim.

Refind, bilgisayarın açılışında gözüktü sağolun.

1 Beğeni

Merhaba uzun süre iki ayrı hp laptop kullandım.

üzerinde gelen yazılımlar sürücü güncelleme destek vs gibi çok da gerekli olmayan yazılımlar.

pardüs kullanırken uyum sorunu yoksa pardüste kalmanızı tavsiye ederim

ubuntu kuramadığım sisteme pardüsü kurabildim gayet güzel çalışıyor.

1 Beğeni

Ben sadece bios güncellemesi için ve bahsettiğim 3f0 disk sorununu çözen bir sürücü güncellemesi almak için windows 11 istiyorum. Yoksa zaten sadece Pardus’tan memnunum.

1 Beğeni

virtualbox ta win 11 i çalıştırıp rufus ile de flash belleği oluşturabilirsiniz.

diskin yarısını ayırmışmıydınız win 11 için

1 Beğeni

bios güncellemeleri flash bellekten yapılabiliyordu

1 Beğeni

Hayır ayırmadım. Önce windows kurup sonra Pardus kuracaktım.
Reddit - Dive into anything dediğiniz yöntemi buldum galiba. Sağolun @Murat_Taskiran bey.

2 Beğeni

https://support.hp.com/tr-tr/drivers/victus-by-hp-16.1-inch-gaming-laptop-pc-16-s0000/model/2101528769?sku=892P7EA

bu sayfayı biryerler kaydedin işletim sistemi sorarsa 11 i seçin

bios sürümünüzü biosa girip kontrol edin aynıysa güncellenmez

buradan inen exe ler winrar arşivi gibi oluyor ve c ye dosya çıkarıyor biosa girip güncellemeyi deneyin

1 Beğeni

içindeki dosyaları flash belleğe veya diskin ana dizinine atıp biostan güncelleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Malesef sadece windows11 ile güncelleme yapılabiliyor, çünkü bios ayarlarında güncelleme seçeneği koyulmamış. Virtualbox kurdum, ona da w11 kuracağım. Gece gece rahatsız ettim.

program win 11 için flash bellek hazırlama sunuyor

ntfs veya fat32 olması lazım dosya sisteminin biosu görmesi için

virtualboxtan tetiklemez biosu malesef

2 Beğeni

fat32 olması gerekliymiş

Pardus Disk Kalıbı Yazıcıya gelecek yeni güncellemeyle bu sorun ortadan kalktı ve kolayca Windows isosu yazabilirsiniz.

1 Beğeni

Windows 10 isosu yazdırmak istedim %62 'de 10 dk kadar kaldı, ben de işlemi iptal etmek istedim, parola istedi, parolamı girmeme rağmen iptal etmedi, her iptal etmek istediğimde son işlem tekrarlandı, sağ üst köşedeki çarpı işaretine basarak çıktım. Masaüstünde ve bilgisayarım paketinde flaş diskim doğal olarak(iso yazıldığı için) görünmedi. Şimdi, diskler paketini kullanarak flaş diskimi biçimlendirmeye çalışıyorum.

Disk kalıbı yazıcı için Güncelleme henüz yayınlanmadı. Biçimlendirme için de Pardus USB Biçimlendiriciyi de kullanabilirsiniz.

1 Beğeni