Pardus düşük depolama alanı ve açılmama sorunu

Merhaba Pardus sistemim düşük depolama alanı uyarısı verdikten sonra kapattım. Tekrar açığımda ise sistem açılmadı siyah ekran da donup kaldı nasıl düzeltebilirim? Var olan recovery modlarını deniyorum hiç bir şekilde açılmıyor ne yapmam gerekli

1 Beğeni

Kurulum usb belleği ile açılış yaparak listeden Pardus Çalışan seçeneğini seçin.
Sistem açıldıktan sonra Pardus’un kurulu olduğu diskte bulunan aşağıdaki dizin içindeki dosyaları silin ve tekrar normal açılış yapmayı deneyiniz.

/home/KULLANICI_ADINIZ/.local/share/Trash/files/
ve
/var/cache/apt/
2 Beğeni

Merhaba Kaan bey yardımınız için teşekkür ediyorum. Ancak Benim baktıgım arıza olan bilgisayar kurulu olarak gelmiş ve kurulum flashı yok. Ben cihazda bulunan Advanced options for Pardus GNU/LINUX gelişmiş ayarlarında var olan diger pardus deb11.6 gibi (recovery) alanlarından sıfırlamak istiyorum yapıyorım yine acılmıyor. Siyah bir ekranda sol üst köşede bir çizgi ile kalıyor ekran.
Bu aşamada başlangıc flashı şart mı nasıl oluşturmalıyım sürümünüde bilmiyorlar işin içinden çıkamadım. İçinde önemli dosyalarıda varmış.
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Fotografları ekleyecegim

1 Beğeni

Ana Sürümler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinden kalıp Pardus 23.1 XFCE indir butonuna basarak kalıp dosyasını indirin. İndirdiğiniz iso uzantılı kalıp dosyasını boş bir usb belleğe yazdırarak bilgisayar açılışını bu birimden yapın ve açılış ekranından Pardus Çalışan seçeneğini seçin.

Diğer yol ise gönderdiğiniz bu ekranda e harfine basın.
Açılan editörde quiet splash parametresinin yanına bir boşluk bırakarak rakamla 3 yazın ve F10 tuşuna basın.
Bilgisayar terminal olarak açılırsa kullanıcı adını yazın ve ENTER tuşuna basın.
Parola isteyecektir. Bu satırda girilen parolalar gözükmez. Parolanızı yazarak ENTER tuşuna basın.
Giriş yapıldıktan sonra belirtilen dizinlerdeki dosyaları komutla silebilirsiniz, gereksiz paketleri kaldırabilirsiniz.

sudo rm -rf ~/.local/share/Trash/files/*
ve
sudo apt autoremove && sudo apt autoclean

Komutlardan sonra sudo reboot now komutu ile yeniden başlatarak normal açılışı deneyin.

4 Beğeni

Kaan bey tekrardan merhaba cok teşekkür ediyorum cevap için. Yazmış oldugunuz çözümü henüz deneyebildim ve bilgisayar acıldı. Bu neden kaynaklanıyor olabilir. Çok fazla güncelleme gelmiş onunla alakalı olabilir mi?

Rica ederim. Güncellemelerin fazlalığından ziyade Pardus için kullanılan disk alanının küçük olarak ayarlanmasından kaynaklanır.

1 Beğeni

Anladım Kaan Bey peki Pardus kurulu disk alanını Sistemi sıfırlamadan artırmak mümkün mü?
İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar :pray:t2::blush:

Pardus’u kurduğunuz usb bellek ile açılış yaptıktan sonra Pardus Çalışan seçeneğini seçiniz.
Gparted uygulaması kullanarak kurulu olan disk bölümünün boyutunu arttırabilirsiniz.

1 Beğeni

Disk bölümünü boyutlandırırken GParted ISO kullanmak daha güvenli olabilir.

Bilgisayarınızı GParted ISO’dan açıp boyutlandırmanızı tavsiye edebiliriz.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.