Pardus etap ve Xp pen star 05 grafik tablet kullanımı

Hocalarim merhaba xp pen grafik tablet windows akıllı tahtada çalıştı ama parduste dosyaya tıklıyorum açılmıyor Ama mouse hareket ediyor ne yapılır

hocam burada linux için driver bulunmakta Star 05|Download|XP-PEN

Hocam bunu yükleyip iş çözülür mü olay…USB ye attim indirme dosyasını onu yarın akıllı tahtaya yuklucem bakalım komut falan yollamaya gerek yok herhalde

Hocam Pardus ile linux aynı mı yani eşdeğer mi

Driverlar söz konusu ise evet temelde kerneller ortak ve driverlar kernel çekirdek kodalrı tarafından desteklenir.

Hocam bu beta sürümü imiş şu anlık pardusi desteklemiyor dedi Amerika’daki servis anlamadim

SA Murat Hocam.

1. Tableti bilgisayara bağlayın.

2. Sırasıyla şu komutları girin;

sudo apt-get install unzip # unzip'i yukle

wget "https://download01.xp-pen.com/file/2019/12/Linux%20Beta%20Driver(20191212).zip" # dosyalari indir

unzip 'Linux Beta Driver(20191212).zip' # dosyayi ayikla

cd 'Linux Beta Driver(20191212)' # ayiklanan dosyaya git

tar -xf Linux_Pentablet_V1.2.11.tar.gz # dosyayi ayikla

cd Linux_Pentablet_V1.2.11 # ayiklanan dosyaya git

sudo ./Pentablet_Driver # surucuyu calistir
  1. Yukarıdaki komutlardan sonra önünüze Xp-pen’in sürücü arayüzü gelmesi gerekiyor. Buradan her şey yolundaysa gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Sıkıntı varsa haber edebilirseniz inceleyelim. Bende Xp-pen Deco 01 var sıkıntısız kullanabiliyorum.

Gerekli ayarlamalar derken hocam

Alışveriş sitesinde ürün ile ilgili yaptığım yorumu aynen kopyalıyorum sorunuzun cevabı da içinde.

Ürünü Linux üzerinde, spesifik olarak Krita programında hobi amaçlı kullanım için aldım. Ürünü taktığım an tam uyumlu bir şekilde çalıştı fakat ayarları yapmak için kendi sitesinden sürücüsünü indirmelisiniz. Sürücüyü şuradan indirebilirsiniz xp-pen.com/download-298.html Sürücüde, diğer platformlarda desteklenen bazı özellikler eksik. Konu hakkında Xp-pen’e eposta attım fakat cevap gelmedi. Sürücü geliştirmesi devam ediyor, eksik seçenekler de eklenebilir diye düşünüyorum. Sürücü ile tam olarak şu ayarları yapabiliyorsunuz:

• Kalemin üzerindeki tuşlara istediğiniz klavye kombinasyonu veya mouse tuşunu atama
  • Tableti masaya, tuşlar sağa gelecek şekilde koyduysanız o şekilde tanıtma, tuşları sola gelecek şekilde koyduysanız o şekilde tanıtma. (bir nevi döndürme)
  • Birden fazla ekranınız varsa kalemi hangi ekranda kullanacağınzı seçebiliyorsunuz. Birden fazla ekranı da seçebiliyorsunuz. İkisi farklı boyutta 2 ekran olsa da ayar kaymıyor yani sıkıntı yok.
  • Tabletin üzerindeki tuşlara istediğiniz kısayolları atama (mouse, klavye vs.)
  • Sürücü kurulumu yapılmadan çalışıyor. Siteden sürücüyü indirin, “chmod +x ./Pentablet_Driver” komutunu sürücüyü ilk indirdiğinizde 1 kere girin. Sonra “sudo ./Pen-Driver” komutu ile çalıştırın.

Ürün fiziksel anlamda da kullanım anlamında da benim için çok yeterli. Bozulmadığı sürece hayatım boyunca kullanabilirim.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.