Pardus etapta .jar dosyası açılırmı çalışılırmı

merhabalar. Okullumuzdaki Pardus Etap yazıllımlı tahtamızın .jar dosyasını açabilecek mi yoksa açamazmı onu öğrenmek istiyorum - İyi günler

.jar dosyaları Java uygulamaları olarak düşünülebilir. Bu dosyaları java yazılımıyla açabilirsiniz.

Terminalde örnek bir komut:

java -jar dosya.jar
4 Beğeni

@eminfedar, Emin bey, uyarınız için teşekkür ederim. Sudo ile wine çalıştırılmasının güvenilmeyen bir yöntem olduğunu bilmiyordum.

Selamün Aleyküm

Şu aracı yüklerseniz, java -jar JAR_DOSYASI.jar olarak çalışan dosyaları nisbeten daha kolay çalıştırabilirsiniz.

3 Beğeni

Hocam elinize sağlık :clap:t3:.

2 Beğeni

hocam bide .exe dosyaları açılmıyor wine yukledim ama yinede çalışmadı ne yapmam lazım soduers hatası var

.exe dosyaları windows uygulamaları olduğu için doğal olarak çalışmaz. Tıpkı MacOS’te de çalışmadığı gibi. Alternatif uygulamaları arayıp tercih etmeniz en uygun olanı. Şu sitede kapsamlı öneriler var, örneğin Photoshop için:

Eğer illa mutlak surette bir windows uygulaması çalıştırmak istiyorsanız bunun için Bottles veya Lutris kullanabilirsiniz. Bu iki uygulama da wine kullanarak bir windows ortamımsı yer oluşturup uygulamayı orada çalıştırmayı dener, fakat %100 sorunsuz çalışma ihtimali uygulamadan uygulamaya çok değişmekte.

Benim kesinlikle önerdiğim bir yol değil. Genelde kullanıcılar direkt “wine ile çalıştır” şeklinde yönlendiriliyor fakat bu çoğu zaman işe yaramadığı için kullanıcı da Pardus hakkında “e bu nasıl iş çalışmıyor hiçbir uygulama” algısına giriyor. Halbuki çalışmayan sadece windows uygulamaları, kendi uygulamaları gayet iyi çalışmakta.

Özetle, Uygulamanıza alternatif olan ve Linux için çıktısı olup native çalışabilen bir uygulama bulmanızı öneririm. Geliştiricilere Linux için çıktıları olup olmadığını da sorabilirsiniz.

1 Beğeni

Sudoers(yetkilendirmeler) hatası genellikle bir komutun önüne sudo yazmadığınızda olur. Ya da sudo yazdıysanız kullanıcı adınızı ve parolanızdan en az birini yanlış girdiyseniz olur diye hatırlıyorum.

Örneğin

Uygulama yüklemek için apt install paket_ismi yerine sudo apt install paket_ismi olmalı.

Tahminimce Microsoft windows uygulamanızı açmak için wine komutundan önce sudo kullanmanızı isteniyor.

Uygulama dosyanızın bulunduğu klasöre girin. Fare ile sağ tıkayın. Burada uçbirim aç deyin. Uçbirimde,

sudo wine uygulama_dosyası.exe (exe uzantılı dosya demek istedim)

@Ismail-Emre-Arikan wine programı ASLA sudo İLE ÇALIŞTIRILMAMALI.

Windows’taki virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların direkt sisteme rahatlıkla erişmesini sağlarsınız.

Kendi sitesindeki root çalıştırma uyarısı:
https://wiki.winehq.org/FAQ#Should_I_run_Wine_as_root.3F

Özetle: Bilmediğiniz ve emin olmadığınız scriptlere ve programlara kesinlikle root yetkisi vermeyin ve sudo ile çalıştırmayın. Eğer program gerçekten ihtiyaç duyuyorsa size “Please run as root” gibi mesajlar verir. Sudoers gibi hatalar görmeniz sudo ile çalıştırmanız manasına gelmez.

2 Beğeni

hocam pardusun kendi magazasında wine zaten var ama orda indirmeden önce şu sertifikamı onu istedi yukledim yine olmadı

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.