Pardus GNOME 19.1 Fare (Mouse) Scroll Çalışmıyor

Herkese merhaba
Okulumuzda 1.dönem pardus xfce kullandık. Bu dönem Pardus GNOME 19.1 kurduk. Ancak farelerin scroll özelliği çalışmıyor. Sayfaları kaydırma çubuğuyla kaydırıyoruz ve çok zor oluyor.

Pardus GNOME 19.1’de farenin scroll özelliğini nasıl çalıştırabiliriz?

İlginç hocaöbbende de Gnome var onda sorun yok. Başka bir mouse ile deneyin yine aynı mı?

21 adet bilgisayardan birkaçı hariç hiçbirinin faresinin scroll’u çalışmıyor. Farelerin çoğu A4tech klasik usb fare.

Sistem şu şekilde.
MSI UEFI destekli anakart (msi h81m-p33)
i3 4.nesil işlemci
4GB DDR3 RAM (kingston)
GT430 Nvidia ekran kartı (Gigabyte)
500GB HDD
Dual Boot (Windows 10 Uefi)
Tüm paketler güncellendi.

Aşağıdaki işlemi deneyiniz.
Terminalden;

sudo nano /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT satırına psmouse.proto=imps ifadesini ekleyin.

Örnek olarak son durumu şu şekilde olacak; GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="psmouse.proto=imps quiet nosplash"

Sırayla CTRL+O Enter CTRL+X tuşlarına basarak kaydedip kapatın.

sudo update-grub

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Maalesef olmadı. Garip bir şekilde aynı model (a4 tech op-620d) ama farklı zamanlarda üretildiği belli olan farelerden birinin scrollu çalışıyor diğerinin çalışmıyor. Başka bir model var (a4 tech op-50d) onun scrollu hiç çalışmıyor. Her iki model için de yukarıdaki yöntemi denedim olmadı. Bir tane casper model var. o da çalışmıyor.
Bunlar çok temel gereksinimler. Olmayınca olmuyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

xev komutunu çalıştırın ve pencere içersinde fareyi test edin. Kaydırma butonu çalışıyor mu?

xev ile denediğimde scroll çalışmıyor.

sudo gsettings set org.gnome.desktop.peripherals.mouse natural-scroll false komutunu çalıştırıp denermisiniz?

Her iki model mouse için ayrı ayrı denedim ama yine scroll çalışmadı.

Araştırıp bulduğum birçok yöntemi de deneyerek sonuç alamadım. Tekrar kurulum da yaptım. Son çare kernel güncellemesi yapmayı düşünüyorum ama pardus’da nasıl yapılır bilmiyorum. Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

En sonunda ukuu ile kernel güncellemesi yaparak farenin scroll’unu çalıştırmayı başardık. Güncellemeyi şu şekilde yaptık.

Meb hattı olduğu için ukuu internet yok dedi dolayısıyla ilk olarak meb sertifikasının yüklenmesi gerekmektedir.

cd /usr/share/ca-certificates
sudo su
wget http://sertifika.meb.gov.tr/MEB_SERTIFIKASI.cer
openssl x509 -inform DER -in MEB_SERTIFIKASI.cer -out MEB_SERTIFIKASI.crt
dpkg-reconfigure ca-certificates

Sonra aşağıdaki adresten ukuu 'nun deb paketini indirip kuruyoruz.
https://github.com/teejee2008/ukuu/releases

Son olarak ukuu uygulamasını açıyoruz. Pardus’da mevcut 4.19.0 sürümü yüklü olduğundan 4 sürümünün en son sürümü olanı 4.20.17 sürümünü seçip yüklüyoruz. 5 versiyonunu denedim ama hata verdi kurmadı. Yeniden başlattığımızda farenin scroll’u çalışıyordu.

Umarım bu sorun bir sonraki sürümde yaşanmaz. Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.