Pardus gnome 19.5 durup dururken dc kapanma sorunu

Pardu 19.5 gnome sürümünde Discord uygulaması normal çalışırke durup dururken kapanıyor, nedeni ne olabilir, nasıl çözülür?

2 Beğeni

earlyoom paketi sisteminizde yüklü mü?

RAM kullanımınız sınıra yaklaştığında, sistem en çok ram kullanan uygulamayı (yani sizin durumunuzda discord’u) kapatıyor olabilir. Discord kapandığında çok uygulama veya tarayıcı sekmesi açık mıydı?

3 Beğeni

Selâmun Aleyküm,
Discord’u uçbirim üzerinden başlatırsanız sebebini öğrenebilirsiniz. Büyük ihtimalle @Eren_Seymen in dediği durumdan kaynaklanıyor.

2 Beğeni

earlyoom paketi dediğiniz şey nasıl yüklenir

5-6 google sekmesi açık ama 8 gb ram var o ram e göre fazla gelmemesi gerek.

1 Beğeni

sudo apt install earlyoom komutu ile yüklenir.

Discord’u uçbirimden çalıştırdınız mı?

2 Beğeni

Kodu çalıştırdım ama herhangi bir uygulama yüklenmedi,

N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘teamviewer.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

en son uçbirimde bunu yazdı

uçbirimden çalıştırmak için komut nedir

1 Beğeni
sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/
sudo apt update
sudo apt install earlyoom

bahsettiği dizindeki dosya sanırım sıkıntı çıkarıyor. Bu komutları sıra sıra girerek earlyoom’u kurabilirsiniz.

Discord’u başlatmak için ise uçbirime discord yazın.

2 Beğeni

earlyoom zaten en yeni sürümde (1.2-1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

Böyle diyor.

1 Beğeni

Evet, earlyoom yüklü mü diye bu yüzden sormuştum zaten. En çok ram yiyen işlemin sonlandırılmasını sağlayan earlyoom, ama bu iyi bir şey. earlyoom discord’u sonlandırmasaydı, sistemin çok fazla yavaşlayacak ve kullanılamaz halde olacaktı, restart atmak zorunda kalacaktınız.

Tavsiyem; 8gb ram’iniz olduğunu unutmayıp sisteminizi ona göre kullanmanız. Sisteminizde çok ram harcayan uygulamaları gnome-system-monitor uygulaması ile bulup, işinize yaramıyorsa kullanmayın.

Bende de 8gb ram var. Ben zram kullanarak (zram, ram’inizin bir kısmınızı sıkıştırarak daha çok ram alanı kullanmanıza yarıyor.) 8gb ram’imi 12gb’mış gibi kullanabiliyorum. Ubuntu kullanıyorum. Ubuntu’da zram-config paketini yükleyip restart atınca, otomatik olarak zram’i ayarlıyor. Bu paket Pardus’ta var mı bilmiyorum.

2 Beğeni

Bir de ekleme yapayım.

@KaptanTR beyin verdiği bu komut ile sisteminize sizin eklediğiniz veya program kurarken programların kendi eklediği depoları silmiş oldunuz. @KaptanTR bey yaşadığınız problemi çözdü, fakat fazla kökten çözdü. Bu depoları kullanan programlar, artık otomatik olarak güncellenmeyecektir. Forumlarda verilen komutları koşmadan önce araştırmanızı tavsiye ederim.

2 Beğeni

Bu konuda konuşulanları kaçırmışım. Bunun yerine sudo rm /etc/apt/sources.list.d/teamviewer.list.save komutu sorunu daha doğru çözerdi.

3 Beğeni

Zram, çekirdekte bulunan bir modül olduğu için bahsettiğiniz paket kolay kullanım içindir.
Kullanmak için;
Boş bir dosya oluşturup ismini zram.sh olarak kaydedin ve içine: (Bir alttaki mesajda Eren beyin verdiği komutları yazın.)

#!/bin/bash
modprobe zram num_devices=4

totalmem=`free | grep -e "^Mem:" | awk '{print $2}'`
mem=$(( ($totalmem)* 1024 * 3))

echo $mem > /sys/block/zram0/disksize

mkswap /dev/zram0

swapon -p 5 /dev/zram0

kopyalayıp kaydedin. Ardınan bu dosyanın bulunduğu dizin içersinde uçbirim açarak:

sudo bash zram.sh komutu ile çalıştırın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Zram çalışmaya başlayacaktır.

4 Beğeni

RAM boyutunun 3 katı kadar vermek doğru olur mu emin değilim. Ubuntu’da RAM’in yarısı kadar olacak şekilde hesaplanmış ve her CPU çekirdeği için ayrı zram swap alanı oluşturulmuş. Altta Ubuntu’da kullanılan betiği görebilirsiniz.

#!/bin/sh

# load dependency modules
NRDEVICES=$(grep -c ^processor /proc/cpuinfo | sed 's/^0$/1/')
if modinfo zram | grep -q ' zram_num_devices:' 2>/dev/null; then
  MODPROBE_ARGS="zram_num_devices=${NRDEVICES}"
elif modinfo zram | grep -q ' num_devices:' 2>/dev/null; then
  MODPROBE_ARGS="num_devices=${NRDEVICES}"
else
  exit 1
fi
modprobe zram $MODPROBE_ARGS

# Calculate memory to use for zram (1/2 of ram)
totalmem=`LC_ALL=C free | grep -e "^Mem:" | sed -e 's/^Mem: *//' -e 's/  *.*//'`
mem=$(((totalmem / 2 / ${NRDEVICES}) * 1024))

# initialize the devices
for i in $(seq ${NRDEVICES}); do
  DEVNUMBER=$((i - 1))
  echo $mem > /sys/block/zram${DEVNUMBER}/disksize
  mkswap /dev/zram${DEVNUMBER}
  swapon -p 5 /dev/zram${DEVNUMBER}
done

Güzel bir Türkçe anlatım:

3 Beğeni

Haklısınız, bu daha iyiymiş.

@MalcolmY Eren beyin verdikleri ile oluşturursanız zram.sh’ı daha iyi olacaktır.

Teşekkürler @Eren_Seymen

2 Beğeni

Yalnız bu ZRAM falan düşük işlemcili sistemlerde kullanmanızı tavsiye etmem. Sıkıştırıp geri açarken işlemci gücü kullanacak çünkü.

3 Beğeni

İşlemciye etkisi pek fark edilmiyor. 2012 senesinde çıkan Lenovo Y580 bilgisayarımda fark edilmediğini söyleyebilirim. Çok eski işlemcilerde dediğiniz gibi sorun yaratabilir.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.