Pardus Gnome ekran ve fare imleci ters!

Herkese merhaba bir süredir linux işletim sistemine ilgim var ve merakımdan birçok dağıtımı deneme fırsatım oldu, aslında Pardusu daha önce denemek istemiştim ama kurulum aşamalarında yaşadığım bazı problemlerden ötürü kullanma şansım olmamıştı bugün tekrar denemek istedim ve 19.2 Gnome sürümünü yüklemeye karar verdim kurulum aşamalarında yaşadığım bazı problemlere rağmen başarılı bir şekilde kurulumu yapabildim.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda ekranın ters olduğunu fark ettim ve biraz araştırma yaparak çözüme ulaştım ancak bu seferde fare imlecinin ters olduğunu gördüm yani fareyi sağa çekiyorum sola, yukarı çekiyorum aşağı giriyor bu sefer bu sorunu çözebilmek için araştırma yapmaya başladım.

Her iki sorun için uçbirim de şu kodları yazmanız gerekiyor.

Ekranı sorunu için
xrandr -o normal
Düzelmezse xrandr -o inverted deneyebilirsiniz, benim ilk komutta ekran normale döndü, çözüm yolunu aşağıdaki forumda buldum
OpenSuse Türkiye

Fare imleci sorunu için
sudo apt remove iio-sensor-proxy kodunu uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda sorun çözülmüş olmalı, bu çözüm yolunuda aşağıdaki forumda buldum
askubuntu

Ekran ve fare imleciyle ilgili çözüm yollarını ve sayfa bağlantılarını yukarıda paylaştım umarım başka birilerine yardımı dokunur.

Koronasız günler diliyorum :wave:

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.