Pardus Gnome kurulum

Selamunaleykûm arkadaşlar pardus21.3-gnome kurdum harddiski bölümlerken kök (/) hariç
efi (/efi) içinde 3 GB lik ayrı bi bölüm daha oluşturdum…
bu 3 gblik bölüm takas alanı mı oluyor…
Sistemde 4 GB ram mevcut…
takas alanıda ram ın yetersiz kaldığı yerde ram görevi görüyor sanırım…
sorum şu oluşturduğum 3 GB lık alan takas alanımıdır öyleyse 3 GB yetermi 8~10 GB yapsam daha mı iyi olur…

EFİ içinde takas alanı sanki hatalı olmuş gibi. Takas alanı sisteminizin gücüne göre oluşturabilir veya oluşturmayabilirsiniz. SSD ise takas alanı oluşturMAmak tavsiye ediliyor, ssd ömrünü korumak için.

200 mb efi yeterli olur diye düşünüyorum. Gerisini root (/) olarak verebilirsiniz.

Veya tecrübeniz varsa 200mb efi, 100 gb root, gerisini home olarak ayırabilirsiniz.

Bende aşağıdaki gibi bir sistem var. 1 tb ssd, yarısı Linux, diğer yarısı Windows.

C burada gerekli değil, kendi projelerimi tuttuğum bir başka bölüm.

1 Beğeni

Sistemim çok iyi sayılmaz bende SSD yok 500 GB HDD, 4 GB RAM var…
135 GB kök (/) ext4
3 GB EFI (/boot/efi) fat
100 GB boş ntfs //ilerde lazım olursa Windows kurarım diye…
255 GB yedek fat //yedek dosyalar için…
kurulumu flash bellekten pardus çalışan ı seçip pardus açıkken kurdum…
kurulumu grafik arayüzü ile kurup takas alanı oluştursam bu alan ne kadar olmalı benim sistemde 4 GB RAM var…
not : PC birkaç kere dondu sanırım ram yeterli değil…

3gb efi boşa israf olmuş. En fazla 500mb yeterli olur. Gerisini Swap/Takas olarak verebilirsiniz.

teşekkürederim kardeşim vaktini ayırıp yardımcı oldun sağol Allah razı olsun kardeşim hakkını helal et…

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.