Pardus Güncelleme Sonrası mySQL Hatası - mysqli::real_connect(): (HY000/2002): No such file or directory

Pardus 21’e forumda önerildiği gibi güncelleme yaptıktan sonra Netbeans’te yaptığım projelerimde ve PHP ile yaptığım localhost’taki web projelerimde mySQL’e bağlanamadığımı gördüm. PHPmyAdmin ile veri tabanına bağlanmaya çalıştığımda başlıktaki hata mesajı ile karşılaştım. Güncelleme öncesi vt yedeğini alsaydım komple silip tekrar kurardım fakat iş işten geçti bir kere. Hatayı arattığımda stackoverflow gibi yerlerdeki çözümlere baktım fakat çözüm olmadı. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

1 Beğeni

Sorunum devam ediyor, internette türtü türlü yerlerde bulduğum çözümleri uygulamaya çalışıyorum.

Yukarıdaki videoda anlatılan çözümü denedim,

sudo apt-get install -y mysql-server mysql-client

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
mysql-server paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

mysql-client paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

E: 'mysql-server' paketi için kurulum adayı yok
E: 'mysql-client' paketi için kurulum adayı yok

Öneriniz var mı arkadaşlar, synaptic paket yöneticisinde mysql-server ya da mysql-client paketleri yok.

Bir kez daha ana sürüme güncelleme ile geçmeyecem, yedeğimi alıp sıfırdan kurulum yapacam. :smiley:

İlk mesajımda bahsettiğim hatadan sonra uçbirimden mysql ile ilgili bazı komutlar denediğimde aşağıdaki hatalarla karşılaştım. Videodaki çözümü uygulamayı denedim, synaptic’te bizim depodaki paket adlarının başında default olduğunu farkedince aşağıdaki gibi tekrar denedim. Sorun çözüldü.

Güncelleme sonrası mysql ile ilgili olarak aldığım çeşitli hatalar;

user@pars:~$ sudo service mysql start
Failed to start mysqld.service: Unit mysql.service not found.
user@pars:~$ sudo mysql -u root -p
Enter password:
Can't connect to local MySQL server through socket 'var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)

ÇÖZÜM

sudo apt install default-mysql-server default-mysql-client
sudo service mysql start

Faydalandığım Kaynaklar

1. Failed to start mysql.service: Unit mysql.service not found. - YouTube
  2. Pardus 19 için mysql phpmyadmin apache2 kurulumu - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler

Merhaba öncelikle mysql servisinizin çalışıp çalışmadığını aşağıdaki komutla kontrol ediniz. Komutun çıktısında en başta (+) işareti varsa çalışıyor (-) işareti yoksa çalışmıyor demektir.

sudo service --status-all | grep "mysqld"

Servisiniz çalışıyorsa heidisql gibi 3.parti bir uygulama ile bağlanmayı deneyin ya da bu yazının devamında anlattıklarımı deneyin.

Konsol üzerinden mysql sunucusuna aşağıdaki komutla bağlanıp veritabanlarınıza erişebilirsiniz. Aşağıdaki komut sonrası mysql parolanızı soracaktır.

mysql -u root -p 

Erişim sağlarsanız mysql satırına düşeceksiniz orada aşağıdaki komutla veritabanlarınızı listeleyin.

SHOW DATABASES;

Eğer yukarıdaki adımları başarı ile geçtiyseniz şimdi en başta yapmadığınız yedekleme işlemini yapın ve sonrasında phpmyadmin’i kaldırıp yeniden kurun. Yedek için aşağıdaki komut işinizi görecektir. Mysqlden çıktıktan sonra (Ctrl +C) şunları kendinize göre düzenleyerek girin.

mysqldump -u root -h localhost -p veritabaniadi > /home/kullanıcıadınız/yedek.sql

root: Veritabanı kullanıcı adınız.

Localhost: Veritabanı host adınız.

Veritabaniadi: Burada yedek alacağınız veritabanın ismi yazılır.

yedek.sql: Bu bölümde yedek ismini ve yedeğin nereye çıkarılacağını belirtirsiniz.

1 Beğeni

Terminalden mysql’e giriş yapabiliyor musunuz? Yani sorun mysql tarafında mı yoksa php tarafında mı?

1 Beğeni

Sorun MySql tarafındaydı, yukarıda bahsettiğim şekilde çözebildim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.