pardus hangi ekran kartını kullanıyor?

Merhaba, bilgisayarım harici ekran kartını kullanmıyor sanırım oyunlarda çok kasılıyor. Pardus da hangi ekran kartının kullanılacağının seçimi var mı?

Merhaba
Pardus’un diğer işletim sistemlerinden hiç bir farkı yoktur.Donanım üreticileri çıkartmış oldukları ürünler için özgür yazılımları yok sayarak sürücü desteği vermemektedir.Bütün mesele budur.

Sizin sorununuza gelecek olursak aşağıdaki komutu kullanarak almış olduğunuz çıktıyı lütfen paylaşınız.Saygılarımla…

$sudo lspci | egrep ‘VGA|3D’

1 Beğeni

Merhaba,

çıktı aşağıda ki gibi;

Merhaba
Pardus $sudo lspci | egrep ‘VGA|3D’ çıktısı ile görünen ekran kartını kullanmaktadır.İkinci bir ekran kartınız var ise onu kurmanız gerekiyor, ikinci ekran kartınızın modelini yazarsanız kurulum adımları için size yardımcı olalım.
Saygılarımla…

1 Beğeni

Merhaba, fiziksel ekran kartım AMD M430. ben biraz araştırdım AMD’nin sitesinde desteklenen en son kart M440. laptopu 1 sene önce aldığımda içinde varsayılan olarak Ubuntu 16.04 yüklü gelmişti. O zaman linux ile hiç alakam olmadığı için direkt uefi windows10 kurmuştum. Bu konuyu açtıktan sonra Ubuntu 18.04 LTS yükleyip 0.a.d oyununu yükledim. herhangi bir ekstra driver yüklemesi felan yapmadan oyunu çalıştırdım yine kasılmalar gözlemledim. FPS 30’un altına düşüyor.

$ sudo lspci | egrep ‘VGA|3D’

Komutunu bilmiyordum. O yüzden ubuntunun hangi ekran kartını kullandığını bilmiyorum.
Bilgisayarımın destek sitesinde desteklenen işletim sistemleri driver olarak ubuntu sekmesi var fakat içerisinde herhangi bir driver mevcut değil.

Mehmet bey merhaba
Şuan kullanmış olduğunuz işletim sistemi nedir?

Pardus 17.3. Masaustu ortamı olarak repodaki KDE plasma yuklu.

Mehmet bey

$ inxi -SGx komut çıktısını paylaşırmısınız, eğer inxi kurulu değilse $sudo apt-get install inxi komutu ile kurulum yapabilirsiniz
saygılarımla…

Merhaba, çıktı aşağıdaki şekilde;

Mehmet bey aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra $inxi -SGx çıktısını paylaşmanızı rica edeceğim.

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt update
sudo apt upgrade

Merhaba, çıktı aşağıda ki şekilde.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.