Pardus İçin Dizüstü Bilgisayar Önerisi

Merhaba

Pardus için Huawei Matebook 16 Ryzen 7 laptop uyumlumudur. Deneyimi olan var mı ? Driver sorunu yaşar mıyım?

D16 diyorlar aynı ürünse parmak izi okuyucu dışında sorun yaşamamışlar.

Aynı ürün değil, bunları bende inceledim fakat Matebook 16 için net bir veri bulamadım. D16 için ses sorunu yaşadığını da belirtenler vardı yabancı forumlarda.

usb belleğe yüklediğin pardusu canlı çalıştır.
Canlıda sorun çıkmıyorsa çalışır.

O şekilde test edeceğim bilgisayar yok, internetten sipariş verecem.

Hocam ekran kartı mümkünse Nvidia olmasın. Wifi kartı da Broadcom olmasın diyecem ama ona anca aldıktan sonra bakabilirsiniz muhtemelen çünkü satış sitelerinde yer alan donanım özellikleri başlığında pek yazacağını zannetmiyorum. Bu iki firmanın ürünleri(nden bir kısmı) azıcık sorunlu Linux’ta.
Ayrıca parmakizi okuyuculu bilgisayarlardan da almasanız iyi olabilir çünkü parmakizi okuyucusunun Linux’ta çalışmama gibi bir durumu olabilir.

Bunların dışında keyfinize bakabilirsiniz. Benim bildiğim kadarıyla bu kadar.

1 Beğeni

Bu laptop AMD ekran kartlı olduğu için tercih ettim. Parmak izi hiç önemli değil. Yabancı forumlarda sesin çalışmadığını söyleyen yorumlara denk geldim tek tük. Standart (Ekran kartı, ses, network, kamera, klavye fonksiyonları vs.) driverları görsün, yazılım çalışmalarımı yapabileyim, sanal makinada sorun yaşamayayım yeterli olacaktır.

1 Beğeni

HP Victus aldım, hem ekran kartında hemde wifi de sorun yaşadım, o yüzden mint kurdum mecburen.

Ekran kartı ve wifi kartı modeliniz nelerdir acaba?

Kartların modeli için:

lspci

çıktısını inceleyebilirsiniz.

Ekran kartı iris xe + nvidia rtx 3060 , wifi intel axe 211 ama artık minti kurdum, teşekkür ederim.

Backports’tan 5.18 kerneli kurup nvidia yı da sitesinden indirince sorunsuz çalışıyor. 5.10 iris xe ekran kartını pek desteklemiyor galiba o yüzden.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.