Pardus ile Windows Dosya Paylaşımı

Arkadaşlar kolay gelsin,
Kurum olarak Pardus’a geçmeyi düşünüyoruz. Başlangıç olarak 1 bilgisayara bugün 17.1 kurduk ve ilk kez Win harici işletim sistemi kullanan insanlar olarak çözmeye çalışıyoruz. Karşılaştığımız ve sonraki sorunlarımız için sık sık sizleri rahatsız edeceğiz gibi görünüyor. İlk sorunumuz şu, kullandığımız PC’lerde Win7 kurulu ve ve server üzerinden çalışıyoruz. Ayrıca tüm bilgisayarların sürekli kendi aralarında dosya transferleri var. Pardus yüklediğimiz bilgisayar ağı görüyor, bilgisayarları tanıyor ama giriş yapmak istediğimizde parola ve şifre istiyor. Benzer sorunların yaşandığını okudum ama çözüm önerileri sorunumuzu çözmedi. Pardus yüklü bilgisayarın kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz kabul etmiyo. Çözüm konusunda fikri ya da deneyimi olan paylaşırsa minnettar oluruz.

Merhaba aşağıdaki komutlar ile güncelleme işlemini gerçekleştirip tekrar dener misiniz?

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

1 Beğeni

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim Cüneyt bey ancak bu yöntem sorunumuzu çözmedi. Pardus yüklü bilgisayardan win7 kurulu bilgisayarlara girmeye çalışırken yaşıyoruz bu sorunu.

Aşağıdaki komutu uygulayarak pardus ortamındaki geçerli kullanıcınız için atayacağınız parola ile windows ağındaki bilgisayarlara erişim sağlayabilirsiniz. (kullanıcı adınızı pardus varsayalım)

samba-tool user password

Tekrar bağlanmak istediğinizde parola atadığınız kullanıcı adı (pardus) ve belirlediğiniz parolayı giriniz parolayı hatırla seçiniz ve bağlana tıklayınız. Solda disklerinizin göründüğü menüye bağlandığınız
bilgisayarı bağlayacaktır, oradan girebilirsiniz.

2 Beğeni

Son verdiğiniz yöntem ile ağdaki bilgisayarların bazılarına giriş yapabildik ama bazılarında aynı sorun devam ediyor. Bu daha garip bir durum oldu :slight_smile: aynı ağda daha önce sorunsuz girebildiğim bilgisayarların bazılarına girebiliyorum bazılarına giremiyorum

Domain ağınızın bir şifresi olmalı onunla da bir deneyiniz. İyi çalışmalar.