Pardus Kapanırken Karşılaştığım Hata

Merhaba bir tahta kapanırken şu ekranda kalıyor ve 5 dk bekliyor. Ahenk servisinde takılı kalıyor. update ve upgrade yaptım fakat birşey değişmedi.

Tek tek Etapadmin girişi yapıyorum. Apper’den güncellemeleri kontrol edip güncelle diyorum. Ahenk güncellemesi geliyor, güncellemeyi yapıyorum başarılı şekilde tamamlanıyor. Sonrasında yeniden başlatıp ogretmen kullanıcısı ile açıyorum. İşim bitince tahtayı kapatıyorum bu hata çıkıyor. Şu anda 4. tahtada bu işlemi yaparken aynı sorun, sıcağı sıcağına belirtmek istedim.

sudo /etc/init.d/ahenk stop
sudo apt-get remove ahenk

Komutu ile devre dışı bırakarak servisi kaldırabilirsiniz.

Etapadmin kullanıcısında bu komutu uyguladim, oturum kapatıp ogretmen kullanıcısına geçtim. Yeniden başlat yaptım yine aynı ekranda bekliyorum. 4 dk 59 sn beklemeye aldı.

http://www.etap.org.tr/index.php/guncelleme/ betiği çalıştırıp deneyelim.

1 Beğeni

http://www.etap.org.tr/index.php/guncelleme/

Şurdaki talimatları çalıştırıp reboot ediniz.

1 Beğeni

Bahsettiğiniz adresteki betigi iki hafta önce hepsine uygulamistim fakat tekrar deneyeyim.
Bu arada başka bir tahtaya geldim, burada ahenk güncellemesi yapmadım. Söz konusu sıkıntılar meydana çıkmadı. Diğer başlıkta açtığım Windows u bulamama sorunu da bu tahtada gerçekleşmedi. Galiba ahenk güncellemesi sıkıntı çıkarıyor.

Bazı tahtalarda şöyle bir sorun da var. Mesela şu anda kontrollerini yaptığım tahta ogretmen kullanıcısı ile Fatih kablosuz ağına bağlanıyor fakat etapadmin kullanıcısı internete bağlanmıyor. (Bu altyapı donanımsal sorun da olabilir belki ama ilginç bir durum) Öğretmencısıyla konsoldan sudo yetkisi ile güncelleme ya da paket kurma yapmak istediğimde ne etapadmin şifresini ne de öğretmen şifresini kabul ediyor.
Ne yapabiliriz?

Guncelkeme betigini tekrar çalistirdim bu sefer hata olmadı, kapanma hatasını düzelttik. Diğer başlıktaki Windows’u bulamama sorunu da olmadı. Oda guncellemeden dolayı oluyormuş demek. Bundqn sonra ara ara güncellemeyi hep bu betikle mı yapalım yoksa apperi kullanalım mı

Betiği bir kere çalıştırmanız yeterlidir.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.