Pardus Komut Sistemi Komutları

Selam,
Ben bilgisayarda hala bazen DOS İşletim Sistemi kullanan ve bunu seven biriyim. 1980’lerden beri işletim sistemleriyle aram iyidir. Windows’un 3.1 ve 3.11 dönemlerinden kalan alışkanlıklarımız gereği bir sistemi temelden öğrenmenin doğru olacağı kanısındayım.
Bazen Linux sistemler kurup denediysem de bir türlü dos komutlarını anlayamadım yada bir kaynak bulamadım.
Sanal sistem olarak bilgisayarıma Pardus kurup deneyeceğim öncelikle KDE ile XFCE sürümlerinden hangisini kurmalıyım aralarında ne fark var?
Dos komutları nelerdir hangi komut ve parametresi nasıl çalışır ne iş yapar Türkçe kaynak var mı?
Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Komutlar için Forumda Temel Komutlar isimli bir konu var. Komutların parametlerine man komutismi yazarak uçbirimden ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

KDE ve XFCE ile ilgili görüş ve yorumlara bu linkten ulaşabilirsiniz. buradan

Komut parametrelerine linkteki LPI sertifikasyon kitabından ulaşabilirsiniz. buradan

1 Beğeni

Kde ve XFCE linuxda sadece arayüzdür.Linux un ayrıcalığı da burada başlıyor zaten. istediği temel paket sistemine göre kodlarda değişiklikler vardır.sabitçe örneklemek gerekirse. Olarak PARDUS debian tabanlı olup debian kodları vardır. Fedora Red Hat tabalı olup onunda kendine göre farklı kodları vardır. fakat ikisinde de KDE, XFCE gibi masaüstü ortamları vardır.