Pardus küçük/orta ölçekli işletmelerin her türlü sunucu ihtiyacını karşılayabilir mi?

Pardus SME linux gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin her türlü sunucu ihtiyacını karşılaya bilir mi?

Sanırım bu sorunun cevabı evet. İki gündür linux sunucu kurulumunu araştırıyorum. Bu forumda birçok farklı konu başlığında ve başka sitelerde parça parça fazlaca bilgi buldum fakat çok kafa karıştırıcı. Pardus’u SME linuxta ki gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin bütün ihtiyaçlarını karşılaya bilecek hale getirmek için izlenmesi gereken adımları (Kurulumları ) Birtek yerde veya bir tek belgede toplayabilir miyiz?
Mesela Pardus’ta:
-Web Sunucu
-Posta Sunucusu
-Veri Tabanı Sunucusu
-Dosya Sunucusu
-FTP Sunucusu
-Güvenlik Duvarı
-Anti Virüs sunucusu
-Yazıcı Sunucusu
-… gereksinimlerin kurulumu.
Günlük tutma (log) , RAID desteği, Yedekleme… nin nasıl yapılacağını anlatan bir belge gibi.

4 Beğeni

Merhaba,
Bu konu ile ilgili Ahtapot Ekibinin bir çalışması mevcut, kullanıma hazır olduğunda forumdan duyurulacaktır.

İyi çalışmalar

2 Beğeni

Çalışma hakkında genel olarak bilgi verebilir misiniz?

Selamün Aleyküm
Hepsine çözüm olur mu bilmem ama birçok sorunuzun cevabını buradan bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum

https://belge.pardus.org.tr/

Çalışma hakkında biraz bilgi verebilir misniniz? Ve tahmini nezaman yayınlanır?

Merhaba,
Kusura bakmayın yoğunluktan forumu çok fazla takip edemiyorum.

Genel olarak belirli bileşenlerle spesifik ihtiyaçları karşılayacak, küçük imajlar/isolar hazırlanacak. Örn: LAMP , ya da redmine uygulmasını barındıran önceden konfigüre edilmiş bir iso gibi düşünebilirsiniz. Kurulum yapılıp özel management arayüzünden konfigurasyonunu yaptığınızda kısa bir sürede aktif hale getirebileceğiniz sistemler. Tam olarak tarih veremiyorum, fakat önümüzdeki bir ay içinde beta isolar yayınlacaktır diye düşünüyorum. Yine forumdan duyuru yapılacaktır mutlaka. ilk aşamadan sonra gelen taleplere göre farklı açık kaynak yazılımların bu şekilde hazır kalıplarını oluşturup sunmayı amaçlıyoruz.

5 Beğeni

Bu konu son cevaptan 5 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.