Pardus Kurdum, Bilgisayar Açmıyor

Merhabalar, birine Pardus kurdum.
Pardus’u kurdum, usb’yi çıkardım bilgisayar yeniden başladı sistem açıldı, güncellemelerini de yaptıktan sonra sistemi tekrar yeniden başlattım, açılmadı. Grub ekranına bile gelmiyor. Daha sonra tekrar kurmayı denedim, bu sefer güncellemelerini yapmadan yeniden başlattım. Tekrar aynısı oldu.
Not: USB ile kurmayı denedim. Ayrıca disk biçimlendirme kısmında 2. seçeneği yâni tüm diski kullan mı neydi ama 2. seçenekti onu seçtim.

Hata şu şekilde:

Saygıyla

Enes bey merhaba aşağıdaki linkte bulunan kurulum kılavuzuna göre kurulum işlemlerinizi tekrar yapınız.
saygılarımla…

1 Beğeni

grubu usb belleğe kurmuş olabilirsiniz yanlışlıkla. Klavuzdaki adımları tek tek uygulayınız. Grup kurma kısmında hardiskinizi seçtiğinizden emin olunuz.

Karşınıza aşağıdaki ekran gelince hardiskinizi seçtiğinizden emin olunuz.

1 Beğeni

@pardustopluluk ve @sukru yorumunuz için teşekkür ederim.
Ümit Bey, oradakine bakarak değil fakat şimdi gözden geçirdim, orada dediği gibi yapmışım.

Şükrü Bey, grubu ne yaptığımı tam hatırlamıyorum fakat tek işletim sistemi olunca grub olmasa da açılmaz mı?

Saygıyla

Açılmaz malesef grub sade sistemleri ayırmak için değil boot parametrelerini elle girmeyin diye kullanılan bir uygulama.

1 Beğeni

Kurduğum zaman usbyi çıkarın yazmıştı o zaman çıkardım, ve o zaman grub ekranı gelerek açılmıştı, ilk başlatışla.
Usb belleği takıp denerim.

İlkinde açıldıysa secure boot açık olabilir bios tan kontrol etmekte fayda var.

1 Beğeni

Hocam secure boot kapalıymış, açıp yine denedim olmadı; sonra yine kapadım.
Bu arada usbyi takıncada grub ekranı gelmiyor. Harddisk 1. sırada flash bellek 2. sırada olmasına rağmen kurulum ekranını açıyor.
Bu arada Pardus 17.3 XFCE´yi PIW ile 2.0 USB ye yazdırıp denemiştim.
Ne yapabilirim?

Saygıyla

kurulumu pardus çalışanlamı yaptınız yoksa grafik arayüzle kur seçeneği ile mi?

biosa girip tüm ayarları resetle seçeneğini seçerek ayarları sıfırlama yaptıktan sonra kaydedip çıkınız.

Pardus İSO dosyasını tekrardan indirip flash belleğe PİW programını yada RUFUS programını kullanarak tekrar yazdırınız. ardından tekrar grafik arayüzle kur seçeneğini seçiniz.

Eğer yine aynı hatayı verirse bios seçeneklerine bir göz atalım belki windows dışındaki yazılımları engelleyen birşey vardır.

Dip not: BİOS 'sunuz güncel değilse güncelleyiniz. (bilgisayar marka ve modelini yazarsanız size uygun biosu bulup link verebiliriz)

Gerekirse Çağrı Merkezini yardım almak için arayabilirsiniz. 444 5 773

1 Beğeni

@sukru Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. :slight_smile:
Sıkıntı şurda ki, bilgisayar bana âit değil. Bugün gidip konuda yazanları denemiştim.
Bir daha ki gidişimde denemeyi düşünürüm (Yazdıklarınızı).
Bilgisayarda Windows vardı, bilgisayara sadece Pardus kurdum (buna fazla bir şey demedi.). Pardus´ta açılmayınca bilgisayar kullanılamıyor (İşletim sistemi kurulana kadar.) ve benden geri Windows kurmamı istiyor.
Tekrar sorarım: Pardus kurmayı deneyeyim mi? diye.
Pardus kurmak isteyen birini de kaybetmekte istemiyorum.

Saygıyla

O zaman çok ısrar etmeyiniz bence Çünkü tekrar hatayla karşılaşırsa bu sefer pardusa karşı ön yargılı davranabilir :slight_smile:

Eğer pardus kurmayı denemekte kararlıysanızda bence elinizde 2 USB ile gidiniz birine windows 10 yazdırınız diğerine Pardus 17.3 çünkü olurda pardusu çalıştıramazsanız böylece bekletmeden windows kurabilirsiniz. Hatta bence önce windows 10 kurup yanına pardus 17.3 'ü kurarsanız daha iyi olur böylece istediği zaman ikisi arasında geçiş yapabilir.

Biosu default değerlerine getirdikten sonra Bios ayarlarını şu şekilde yapmanı tavsiye ederim:

boot bölümünü
Fast Boot = Disable
Launch CSM = Enable
Secure Boot Control = Disable
Uefi Boot = Disable
Legacy Boot = Enable
OS Mode Selection = CSM OS

USB Configuration :
Legacy USB Support : Enable

Security Bölümü
I/O Interface Security Configuration :
New Card Interface = Locked

secuare boot menü
Os Type = Other Os

(yukarıda yazan her bölüm olmayabilir varsa ayarlardan önerdiğim şekle getirmeni tavsiye ederim)

Windows yanına pardus kurulum için aşağıdaki rehberi takip edebilirsiniz:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.