Pardus kurulu HDD'den Windows'a geçmek

Merhaba.
Eski PC’mde Pardus kuruluydu ve HDD vardı.
Yeni PC’mde de HDD’mi kullanmak istiyorum fakat sistemi açtığım zaman HDD görünmüyor.
Sanırım Pardus olduğundan işletim sistemi HDD’yi okumuyor.
Veri kaybı yaşamadan HDD’mi Windows’a çevirebilmem mümkün mü?
Windows 11 bu arada.

Linux tabanlı işletim sistemleri kurulurken diskler ext4 formatıyla biçimlendirilir. Bu biçimlendirme formatı windows tarafında gözükmez. Ancak eski verilerinize erişebilmek için bir yazılım aracılığıyla linuxlu diskinize erişebilirsiniz.

Bu programı indirip kurunuz:
https://sourceforge.net/p/ext2fsd/news/2009/07/ext2mgr-248-was-updated/

Bu program, windows altında linux partisyonlarının tanımlanıp görüntülenebilmesini sağlar. Program çalıştırıldığında Parduslu diskiniz Bilgisayar menüsünde görünecektir.

Parduslu partisyonu NTFS ya da GPT’ye dönüştürmek için;
-Bilgisayar menüsüne sağtık>Yönet deyin.
-Disk yöneticisini seçin.
-Karşınıza çıkan disklerden linuxlu diskinizi seçerek biçimlendirin.

1 Beğeni

sürücü olarak f e atadım fakat biçimlendirmemi istiyor.
Ayrıca EXT4 değil EXT3 problem nerede bulamadım yardımcı olur musunuz?

Merhabalar.

Program diski windows ortamında açabilip içeriğine erişerek, linux tarafında özel dosyalarınız varsa yedekleyebilmeniz içindir. Harf atamaya vb çalışmayın.

Diski biçimlendirmek için windows disk yöneticisini (yukarıda belirttim) ya da ücretsiz bir partisyon yöneticisini kullanabilirsiniz. Disk biçimlendirilip harf atandıktan sonra windows ortamında görünecektir. Bu işlemler Pardus’un silinmesine neden olacak; ona göre önceden yedekleyeceğiniş şeyler varsa program o işe yarıyor.

Deneyip sonucu yazacağım
Teşekkürler

Denedim olmadı

Aynısını denedim yine olmuyor. Sürücü görünüyor fakat açmak istediğim zaman biçimlendirmem gerektiğini söylüyor.
Win11 olduğu için olabilir mi?

İmdat kurtarın beni :confused:

Pardus Destek Merkezi 'ne danışabilirsiniz. Ve öğrendiklerinizi burada da paylaşabilirsiniz.

Biçimlendir deyince ne oluyor?

Pardus Önyüklenebilir usb hazırlayın yeni bilgisayarınız da önyüklenebilinir pardus canlı mod da açın daha sonra eski hdd nizi ve yeni bilgisayarınız da ki hdd canlı pardus bağlayın ve eski hdd deki önemli dosyaları yeni bilgisayarınıza aktarın daha sonra eski hdd biçimlendirebilirsiniz yada canlı pardus üzerinde boot repair programı sayesinde pardus ile windows aynı bilgisayarda kullanabilirsiniz.
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

1 Beğeni

Bu işe yarayacak gibi hissediyorum
Bir de bunu deneyeyim.
Teşekkürler

yaramadı bu arada
ağ üzerinden göndermek istesem nasıl bir yol izlemeliyim

.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.