Pardus Kurulum Araçları ve Depo Adresleri

Ben Pardus’u son iki kuruşumda bir farklılık tespit ettim. Sanırım bu farklılık kurarken kullandığım kurulum araçlarının farklı olmasından kaynaklı. Çünkü aynı flash belleği kullandım ve içine yazılı iso da aynı. Yani hiç değişmedi. İlkinde Pardus kurucu kullandım (live kurulum aracı) ikincide ise grub menüden kur seçeneğini seçerek kurdum.

İkisi de /etc/apt/sources.list dosyasını farklı oluşturuyor. Live installer 19.depo.pardus.org.tr adresi ile eklerken debian installer ise depo.pardus.org.tr adresiyle ekliyor. Bu benim kafama takıldı. Aslında çok da önemli değil ama birkaç sorum olacak hangisini tercih etmemiz gerektiğiyle ilgili.

• Ben 19. ile başlayan adrese çevirip apt update yaptığımda indirdiği dosyaların boyutlarının farklı olduğunu gördüm. Ben ilk başta bu depo adreslerinin tamamen aynı olduğunu sanmıştım. Oysa 19. ile başlayan 13-14 MB indirirken başında 19. olmayan 16-17 MB indiriyor. Bunlar arasındaki fark ne? Bir de biz hangisini tercih etmeliyiz?
    1. ile başlayan adresler diğerlerine göre göre daha geriden mi geliyor? Debian aracıyla kurulum sonrası (yani depo.pardus.org.tr) adresleriyle kullanırken 7 güncelleme var diyordu. Ben 19. ile değiştirdiğimde ise bu 1’e indi. Bunlar arasında tam olarak nasıl bir ayrım var?
  • Galiba live installerde ufak bir hata daha var. Depo adreslerinde kaynak kod adreslerini de aktif olarak ekliyor. Oysa onlar debian installerde yorum satırı olarak mevcut ve sanırım daha çok paketçiler ihtiyaç duyuyor.
  • Live installerde i386 mimarisi de aktif olarak geliyor. Bunun bir sebebi var mı?

Sanırım bu kadar. Başka bir şey yok gibi. Ha bir de pardusta kullanılan depo adresleri hakkında bilgi alabileceğim bir yer var mı acaba? Sanırım deneysel gibi farklı depolar da var. Onlar ne için gibi pek çok merak ettiğim soru var :slight_smile:

İyi çalışmalar…

3 Beğeni

Canlı kurulum aracı 17g aracının yapılandırılmış halidir. Bu araç debian kurulum aracından işlev olarak bazı farklılıklara sahiptir. Pardusun 17g yapılandırması aşağıdaki gibidir:

distro_codename: ondokuz
distro_title: Pardus
distribution: auto
copyright: TÜBİTAK ULAKBİM | 2021

loop_directory: /dev/loop0
gtk_theme: default
set_alternative_ui: true
welcome_screen: false

initramfs_system: auto 
using_shell: /bin/bash
use_reboot: false

list_users_when_auto_login: false
autologin_enabled: false
auto_partition_enabled: true
set_root_password: false
use_chpasswd: true

manual_partition_enabled: true 
lvm_enabled: false
encryption_enabled: false
fill_disk_enabled: false

default_country_code: TR
default_timezone: Europe/Istanbul

additional_user_groups:
  - adm
  - audio
  - bluetooth
  - cdrom
  - dialout
  - dip
  - fax
  - floppy
  - fuse
  - lpadmin
  - netdev
  - plugdev
  - powerdev
  - sambashare
  - scanner
  - sudo
  - tape
  - users
  - vboxusers
  - video

exclude_dirs:
  - /home

remove_packages:
  - live-*

post_install_commands:
  - echo "postinstall script running"

Debian kurulum aracında bulunan preseed yapılandırmasının 17g içinde karşılığı bulunmadığı için kurulum kısmen farklı yapılmaktadır. Farklılıklar başlıca şu şekildedir ve herhangi bir hataya sebep olmamaktadır.

• depo adresi 19.xxx yerine xxx şeklindedir.
  • grub kurulurken hem uefi hem legacy için olan paketler beraber kurulur.
  • i386 mimarisi etkin olarak gelmektedir. (fakat herhangi bir 32bit paket kurulu gelmemektedir.)

17g kaynak kodu: GitHub - 17g-installer/17g: This is read only mirror. Please visit gitlab page
Özelleştirmeleri eklenmiş pardus kurulum aracı kodu: http://19.depo.pardus.org.tr/pardus/pool/main/p/pardus-installer/pardus-installer_0.2.0~Beta1.tar.xz

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.