Pardus kurulum tamamlanamadı

pardus 19.1 i ilk önce rusus programı ile daha sonra piw ile usb ye yazdırdım us den başlatarak kurulumu tamamladım fakat daha sonra bilgisayar açılmadı kurulum tamamlandı artık usb yi çıkarın diyor ama tekrar açtığımda açılmıyor su anda bilgisayarı mı açamıyorum pardus canlı dan yazıyorum ne yapacağım lütfen yardım edin

Kurulum aşamasında (Pardus 19 Kurulum Kılavuzu – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM) Grub kurulumunu yaptınız mı?

Evet grup kurulumu yapıldı görünüyor ilk kurdugumda rufus ile canlı olarak açtığımda kurulum yaptığım yerde grup klasörü yoktu ama piw ile kurdugumda grup klasörü var ama yeniden başlattığımız bilgisayar siyah ekranda kalıyor bios ta açmıyor sadece işlemci fan sesi duyuluyor o şekilde kaliyor

Bilgisayarınızın özellikleri nedir?
Pardus 17 kurarak deneme imkanınız varmı?

NP350V5C NOTEBOOK CORE İ5 -2.50GHZ-4GB 750GB-15.6-2GB-W8 özellikleri bunlar di ben bunlara ek olarak ram artirdim su anda 12gb ram var ssd taktım 240gb ssd var Pardus 17 kurabilmek için bilgisayar lazım 19 canlı dan 17 farmat USB si yaoabilirmiyim benim bilgisayarım Pardus 19 kaldırmaz mi

Sisteminiz kaldırır. Ben eski bir sistem olabilir mi diye sordum.
Bilgisayarı açtığınızda grub ekranı geliyormu. Bilgisayarı açtığınızda hiç mi ekran gelmiyor?

Şu anda bilgisayarı açtığımda hiçbir ekran gelmiyor açılışta f2 ile biosa girdigimde hem hardiskim hhende Pardus hardsiki görünüyor Pardus hardiski seçiyorum ama açılmıyor yani grub ekranı gelmiyor isterseniz video çekip gönderebilirim

Videoyu gönderin. Nasıl bir ekranda kaldığını görelim.

Foto da yollayamadim video da izinli değil diyor ne yapmam gerekiyor bu işin bir çözüm yolu var mı
Ben öğretmenim kendi bilgisayarimdan sonra okulumuzun bilgisayarlarını da Pardus yapmak istiyoruz bize bir çözüm lutfen

şu anda canlı olarak bağlandım tekrar ama grub başlamıyor bunu nasıl çözebilirim öneriniz nedir
refus ile tekrar format usb oluşturdum yine de olmuyor

https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.12/rufus-2.12p.exe sürümünde açılan kutudan dd yansı modunu seçerek oluşturup deneyiniz.

Denedim grup ekranı yine gelmedi ben bu sorunu okuldaki masaüstü bilgisayarlarda da yaşamıştım bunun bir çözüm yolu olmalı nerede hata yapıyorum yada grup başlama işlemini başka türlü çözme imkanımız yok mu

Kalıp dosyanızın md5 kontrolünü gerçekleştirin. Kasalı bilgisayarda harici ekran kartı takılıysa çıkartarak açılışı yeniden deneyin.

Denedim yine olmadı neden grup ekranı gelmiyor birkaç çözüm önerisi buldun onlarda çözüm vermedi

kontrol ettim sıkıntı yok ama yine başaramadım neden grub ekranı gelmez ??

Sisteminiz ve izlediğiniz yollar hakkında daha çok bilgi veriniz. Kaç adet diskiniz var? Kurulum sırasında hata verdimi? GNOME arayüzünü denediniz mi?

Benim bilgisayarımda 2 tane hardisk var ama kendine guvenemedigim için birini çıkardım yani format sırasında sadece 240 GB SSD vardı
İlk olarak refus programı ile Pardus 19 1 Gnome kurulum USB si yaptım biosa girerek USB den çalıştır dedim çalıştı kurulumu tamamladım hiçbir hata vermedi tekrar baslatigimizda grub başlangıcı olmadı siyah ekranda kalıyor sadece bilgisayarın fanı calisiyordu bu olmayınca
İkinci olarak piw programından Pardus 19.1 xfce hazırladım ay i şekilde bununla da kurulumu yaptım hata vermedi ama tekrar başlattığımız siyah ekranda kaldı yine açılmadı ne yapacağımı bilemedim win 10 u geri yukledim

Ben de yeni aldığım cihazda kurmaya kalktım ama olmadı. Sanırım 4.19 çekirdeğin yeni donanımlarla bir problemi var. Debian kurmaya çalıştım aynı sonuç verdi çünkü. Ama 5.x çekirdek sürümü kullanan Linux Mint kurmayı denedim sorunsuzca halloldu. Aslında Pardus kurulumunda bir sorun yok, tty ekranında komut satırından çekirdek yükseltebilsek sorun hallolur gibi ama çok bilgili değilim.

Bu benimde başıma gelmişti. Ama ben bilgisayarda iki sistem kurmuştum. Biri linux diğeri windows. Büyükbir cabayla sistemi kur ondan sonra kapat aç (açama) cıldırtır adamı.
Size tavsiyem rufus yerine başka bir boot usb programı secmeniz. Misal pardus usb işinizi görür. Not : windows mbr linux ön yükleyicisini siler bu onun kötü huyu.

Sorun olmamalı. BIOS ayarlarında secure boot kapalı olmalı ve boot disk iniz en üstte olmalı. Yeni bir anakartınız varsa CSM modulünü etkinleştirin. Böylece MBR ömyükleme desteğini tekrar kazanmış olursunuz. Umarım çözülür.