Pardus kurulumu hakkında yardım lütfen

Merhaba Arkadaşlar;
Yeni almış olduğum Lenovo Laptoba pardus ün değişik 3-4 versiyonunu kurmama rağmen (kurulum öncesi ve sonrasında) ve kurulduktan sonra ise güncellememe rağmen touchpad ve klavyesi çalışmıyor.
laptobun speclerinde ise desteklediği işletim sistemi bilgisi yeralmıyor.

daha önceden bu sorun ile uğraşıp çözenler yada bir önerisi olanlar destek olurlarsa çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Pardus lenovda modeli neolursa olsun çalışır. Sorunun teknik olup olmadığını mint linux lmd 6 indirip usb’ye yazırdıktan sonra boot ekranından canlı olarak açıp deneyebilirsin.

Dediğiniz gibi yaptım sonuç aynı

İşin ilginç yanı, bunca sorun yaşamış olmanıza rağmen bilgisayarınızın modelini hala bilmiyoruz.
Eğer bir imkanın var olduğunu öğrenirsek bilgisayarınıza harici klavye ve fare takarak kurulumdan sonra sürücü yüklemenize ya forumdakilerden müsait olanlar ya da Pardus Destek Merkezi yardımcı olabilir. İletişim – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM

Ama Lenovo markalı bilgisayarınızın modelini söylerseniz daha önce aynı bilgisayara sahip olanlar Debian Gnu/Linux tabanlı bir işletim sistemi kurmuş mu araştırabiliriz.

Merhabalar,
Öncelikle Pardusa hoşgeldiniz.

Laptopunuz Freedos muydu? Windows işletim sisteminden geçiş yaparken mi böyle bir hata aldınız?

Yaptığınız tüm işlemleri detaylandırırsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz.

İlginize teşekkür ederim laptopda freedos ve biosta hem touchpad hemde klavye çalışıyor ancak Pardus linux mint Ubuntu ve kendi içlerinde de değişik sürümlerini kurmama rağmen sonuç hep aynı.

1 Beğeni

Bios ekranında klavye çalışıyorsa pardüste de çalışması gerekir.

yabancı bir forumda bu şekilde komutlar var bi deneyin

sudo apt update && sudo apt full-upgrade

sudo dpkg -i *.deb

sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa

sudo apt update

sudo apt install -y mainline

Pardus ve diğer linux tabanlı işletim sistemlerini kurdum ve full güncelleme yapmistim yine sonuç aynıydı

güncelleme kodlarının arasında farklı komutlar da var

sırasıyla yazıp denediniz mi?

Murat bey üretici veya garanti veren firma ile görüşüp durumu aktarabilir misiniz?

Üç farklı işletim sisteminde çalışmaması sorunun yazılımsal olma olasılığını düşürüyor.

Merhabalar,

Dizüstü bilgisayarınızın marka ve modelini yazıp internetten touchpad sürücüsünü bulup yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bende de daha önce Lenovo’nun IdeaPad serisinden bir dizüstü bilgisayara Windows kurarken aynı problem yaşanmıştı. Ürünün seri numarası ile üretici sayfasından tüm gerekli sürücüleri yüklemem halinde de çözülmemişti. Lenovonun sayfasındaki touchpad ile ilgili tüm sürücüleri tek tek deneyerek çözmüştüm sorunu.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.