Pardus kurulumundan sonra ekran çözünürlüğü sorunu

Merhaba ben işyerimdeki bilgisayara pardus 21.1 kurdum
fakat kurulum bittikten sonra ekran çözünürlüğü sınırların dışında diye monitörün kendi uyarısını aldım
ekran kartım gforce gt610 işlemcim amd ryzen 3 bu durumu düzeltebilmek için ekran kartı driveri yüklemek
istedim nvidia sitesinden orjinal driveri buldum fakat onuda yüklemeye çaliştığımda bilgisayarı grafik ekranda değilde konsol ekranından açılış yaptırmak gerekiyormuş pardusun açılışını konsol ekranından yapamadım onu için driveri yükleyemedim bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım talep ediyorum
şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

Kasadan ekrana gelen kabloları kontrol et.
Söküp yeniden tak.
Ekran kartı çıkışları birden fazla ise diğerini dene.

1 Beğeni

Başlat menüsünden ekran diye uygulama var onu kullanın

1 Beğeni

Bu çok büyük ihtimalle driver sorunu değil. Windows taki gibi driver yüklemeden önce ilk açtığımızda açıyorsa açması gerekir hangi ekran kartı olursa olsun. Kaç inch bir monitör bu? Bende 11 inç özel ekranda bile çalışıyor ama. Pardus canlı sistemde açıyor muydu ekranı?

Bir de çok uğraşmamanız için direk depodaki driverı yüklemenizi tavsiye ederim. Nvidia 460 sürümü bu:

sudo apt install nvidia-driver inxi

Yaz. Bu nvidia 460 driverını yükler. inxi -G yaz, orada nvidia 460 yazıyorsa driver kısmında çalışıyor demektir. Sizin kart eski en yeni 470 495 driverlarını kaldırmaz.

1 Beğeni

ekran 19 inc ekran hiç açılmadığı için driver kuramıyorum

monitördeki hata bu

kurulum esnasında görüntü var herşey normal kurulum bittikten sonra yeniden başlatınca böyle oluyor

canlı cd denedim ondada aynı problem oluşuyor

Merhaba, kullandığınız cihaz topraklı bir prize bağlı mı? Değilse bir elektrikçi çağırın ve topraklama yaptırın. Orada modeminizi taktığınız priz düzgün çalışıyor mu? Sigortanıza bağlı mı? Bunları tamir ettirin.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.