Pardus Lite ISO talebi!

Pardus kurumsal eyvallah. Ancak Linux ekosisteminde bazı uygulamaların neredeyse artık demirbaş olduğu bir gerçek. Bu bana göre yanlış. Örneğin Libreoffice, VLC ve Gimp bunlar tüm distrolarda neredeyse demirbaş. Peki kullanıcı belki Online Office kullanacak yada ne bileyim VLC yerine Qmplay kullanacak. Belki Gimp ile hiç işi olmuyor :slight_smile: Pardus için Lite sürüm bence gerekiyor. Zaten mağaza var kullanıcı istediği browser yada ne bileyim medya oynatıcıyı kursun kullansın. 2.8 yada 3 GB boyutlu ISO ları indirmek yerine daha az boyutlu ISO ların indirilmesi de hem serverların ömrü açısından önemli bir husus. Yine çoğu kullanıcı artık Flatpak a yönelmiş durumda. Geçen bir arkadaş da telegram grubuna yazdı Pardus kullanmıyorum bloat diye, Bu sebeplerden dolayı Pardus’un Lite sürümleri olmalı bence. Kamu ile kullanıcı ISO ların ayrışması gerekiyor. Benim şahsi düşüncem böyle saygılar…

Bence Debian gibi Live ISO gerekiyor. Kişi kurmak istediği programları, arayüzü kendi seçmeli, arayüz olarak XFCE ve GNOME için önerilen olarak belirtirseniz daha iyi olur. Gerçekten bugün öğlen bende DistroWatch’tan iso boyutlarına baktım ve aşırı derecede boyutlarda büyüme var, Pardus neyseki en minimumlardan biri ama bunun daha minimumu Live ISO desteği sağlamak bence.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.