Pardus Mağaza portunun değişmesi gerekiyor

Pardus mağazayı işyerimizdeki ağdaki bilgisayara kurmadan önce Virtualbox üzerinde kuralım dedik. Gelişmiş eklentileri de kurduk uyumluluk açısından. Gerekli gördüğümüz uygulamaları da Pardus’ a ekledik. Bazı önemli programları da Pardus Mağaza dan yükleyelim dedik. Açılışta sürekli hata veriyor. Buradaki forumlarda araştırınca; mağazanın store.pardus.org.tr:5000 yolunu ve portunu kullandığını gördük. Ana sunucunun olduğu kabinde Watchguard firewall kurulu olduğu için sadece muhasebe ve kamera portlarına izin verilmiş olduğu anlaşılıyor. Bizim çalıştığımız özel işyerlerinde; henüz linux, hele ki Pardus gündemlerinde bile olmadığı için, bilişimci arkadaşımıza şu adresi ve portu firewall cihazına tanıtırmısın diyebilmek Don Kişot gibi yel değirmenlerine savaş açmaya benzer. Bu nedenle mümkünse yaygın olarak kullanılan 80, 443, 8080, 8181 gibi yaygın kullanılan portlar ile de mağazaya bağlanabilelim. Biz bu sorunu aşmak için ne yaptık derseniz: bu forumlarda bulduğumuz Vpnbook kaynaklı Pardus’a Vpn ekleme kılavuzlarından faydalanarak Pardus Ağ Ayarlarımıza Vpn kurduk, mağazayı da çalıştırdık. Lakin Vpn bağlantıları çok yoğun olmalı ki oldukça yavaş bir bağlantı oluyor,yüklemelerde aynı şekilde yavaş neticeleniyor. Pek de kullanışlı bir hızı olmadığı için, mümkünse Pardus mağaza portlarını firewall cihazlarının engelleyemeceği portlardan kullanabilmemizi sağlayabilir misiniz?

4 Beğeni

Ben de mağazaya giriş yapamıyorum.

Abdullah beyin dediği gibi Pardus mağaza portunun değiştirilmesi gerekli. Çalışmıyor diye o kadar terminale kod yazdım ama bir değişiklik olmadı. Evde ve iş yerindeki internete bağlıyken çalışmayan mağaza tesadüf eseri başka bir şehire gitmem üzerine cep telefonu internetine bağlayınca çalışmaya başladı. 19.1 sürümünde de aynı. Ayrıca netbook gibi küçük ekranlı bilgisayarlardaki pardusta ekrana sığmayan tek uygulama. Bu konunun da üzerine çalışılmalı.

Dün 19.1 e güncelledim mağazaya girebildim ancak 800kb lık uygulamayı 2 dkda indirdi.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.