Pardus Mağazayı şifresiz kullanma hk

Merhabalar resimdeki Şifresiz Uygulama Kullanımı yazan yeri komut satırı ile nasıl aktif veya devre dışı edebilirim. yardımcı olurmusunuz.

Aradığınız komut:

sudo adduser $USER pardus-software

Bu komutla kullanıcınızı pardus-software grubuna ekleyebilirsiniz. Silmek için de deluser kullanın.

Detaylı anlatım:

Bu buton pardus-software uygulamasındaki MainWindow.py’de “on_paswordlessbutton_clicked” fonksiyonunu çalıştırıyor.

Bu fonksiyon da özetle şöyle bir komut çalıştırıyor:

pkexec /usr/share/pardus/pardus-software/src/Group.py add $USER

Group.py’de root yetkileriyle adduser ve deluser komutlarını çağırıyor:

Sizin kullanıcınız pardus-software grubuna dahil olduğunda ek bir yetkilendirmeye ihtiyaç duymadan aynı grubun yetkileriyle değişiklik yapabiliyor.

1 Beğeni

Merhabalar,

cevabınız için çok teşekkür ederim ancak ben kurumdaki her kullanıcının adını tek tek yazmaktansa küçük bir sh dosyası ile bu işi yapamazmıyım

Kurumdaki her kullanıcıya her şeyi şifresiz değiştirebilme yetkisi verme çok iyi bir fikir değil, yani yapmamanızı tavsiye ederim.

Fakat illa yapmak isterseniz şu şekilde yapabilirsiniz (uçbirime kopyalayıp yapıştırın):

for user_dir in /home/*; do
    if [ -d "$user_dir" ]; then
        user_basename=$(basename $user_dir)

sudo adduser $user_basename pardus-software
    fi
done
1 Beğeni

Merhabalar sadece pardus mağazadaki programları istedikleri gibi kurup kaldırabilmelerini istiyorum konsol ile veya bir sh dosyası deb paketi ile kurmalarını istemiyorum.

tamamdır o zaman bir sorun olmayacaktır.

Merhabalar emin bey,

çok teşekkür ederim istediğim gibi oldu.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.