Pardus Nasıl Geliştirilebilir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Merhaba Sayın Pardus Forum kullanıcıları ve saygı değer Pardus geliştiricileri bugün sizlere Pardus nasıl geliştirilebilir? Bundan biraz bahsetmek istiyorum 4 yıla yakın zamandır Pardus üzerinde bir fiil çalışmalar, incelemeler, ve araştırmalar yapıp kendi çapımda da olsa resmi olmayan projeler geliştirip Forum üzerinden de takip etmekteyim. Pardusda görmek isteyip de göremediğim belkide benim gibi birçok uzman kullanıcınında düşündüğü hayal ettiği ve beklenti içinde olduğu birkaç önemli konudan bahsedeceğim ilk olarak arayüz, tasarım ve arka plan ile efekt renk düzenini ele alalım şimdi malumunuz efekt açılır pencere konusunda Linux daha çok düşük seviyeli bilgisayar kullanıcılarını da düşünerek ezelden beri bunları alt yapısına sokmamıştır, bu hususları şimdilik de olsa rafa taşıya biliriz veya bekletelim diyelim arayüz konusuna gelince renk tercihleri olarak daha şık ve canlı renkler kullanıcı tercihine bırakılarak eklene bilir, özellikle Türk Kültürü ve Coğrafyasın da bazı renkler Medeniyetimiz de büyük rol ve önem arz etmektedir bu renkler olsun bayraklarımız Beylikler ve Milletimizin belli başlıklı zamanlarda farklı olarak değiştirdikleri önemli yansımalardır bunu ele aralak bu renkler arayüzde şık bir şekilde konumlandırıla bilir ve kullanıcı tercihine sununlur arka plan hususuna gelince çok net bir şekilde Linux alt yapısını kullanıyor olsakda elimizde Pardus ekibinin belki eksik ve yoksunlukları da olabilir var demiyorum ancak, Linux üzerinde Görsellik ile ilgilenen özgür kişilerin seçimleri ve birkaç tasarımı ile sadece Pardus logosu ile birşeylerle oynarak bunu düzeltmek yerine bence Ülkemizde Tarihi ve çok önemli yerler bulunuyor yeri geliyor yabancı dergilere konu oluyor, yeri geliyor farklı film ve dizilere şimdi biz bunu yaparken neden bu içinde olmasın? Örnek olarak sadece adı çok duyulmuş ve bilinen birkaç yerden örnek vere bilirim.

1. Nemrut Dağı/ Adıyaman

2. İshak Paşa Sarayı/ Ağrı

3. Tuz Gölü/ Ankara

4. Manavgat Şelalesi/ Antalya

5. Karagöl/ Artvin

6. Çir Şelalesi/ Bingöl

7. Gölcük Gölü/ Bolu

8. Salda Gölü/ Burdur

9. Bursa Ulu Camii/ Bursa

10. Truva Antik Kenti/ Çanakkale

Ülkemizde daha birçok güzel mekan bulunmakta ve buraları bilmeyen insanların gidip görmesini imkanları yoksa internet üzerinden araştırarak bu güzellikleri görmesini tavsiye ediyorum ama fırsatınız olursa mutlaka gidin.

Diğer hususlardan bahsedecek olursak gömülü olarak gelen yazılımları bir değerlendirmeye alalım belkide Pardus’un en başarılı olduğu nokta burası Ubuntu’dan tutun Elementary OS, LinuxMint, Debian, Kubuntu bile kullanmış birisi olarak gömülü yazılım konusunda en seçici ve iyi olan şuan Pardus bence, bununla beraber de bunu hiç bozmamış bir Gelenek haline getirmiştir ve geliştirmeyede devam etmektedir umarım bunu korumaya devam da eder bununla beraber tabi ki eksikleride var ama yarışta gayet liderleşme yolunda ilerliyor şimdi bir diğer önemli husus ise Pardus Linux tabanını kullanıyor fakat ne kadar bağımsız? Öncelikle arkadaşlar kendi tabanımızı geliştirmek baya bir zaman alacaktır, ve bununla ilgili bir çalışma varmı bundan bende emin değilim yoksa bile geç kalınmış sayılmaz sonuçta on yılı aşkın sürecin yaklaşık bir altı senesi çok aktiftir. Veya aktiftir bence gerisi ise sadece derlemedir ve siyasal karışıklıktır başka bişey yoktur örneğin UYAP Projesi gibi yerel ve kendi oluşturduğumuz yazılımlara biraz daha entegre klasik yazılımların yanında da olsa yer vermemiz gerekiyor bence, Pardus Mağazada da bu uygulamalara destekleyici içerik ve tanıtım amaçlı da öne çıkarmalar sağlana bilir yazılım konusunda örnek olarak tüm Linux sürümlerinin tarihinde kendi geliştirdikleri İnternet tarayıcıları ilgi odağı olmuş otomatik olarak varsayılan da yapılarak insanların dikkatini toplamak amaçlanmıştır, ve belli bir zaman ilgilenilip geliştirildikten sonra gözde duruma gelmiştir ancak peşi ve takipliliği olmadığı için zamanla kullanılmamış ve yeni sürümlere eklenmemiştirler örnek olarak Ubuntuda Webbrowser başarılı bir şekilde gelişim aşamasında ilerliyordu şuan ise yeni sürümlerde göremiyoruz bunun gibi ismi ve içeriği tam anlamıyla Türkçeleştirilmiş bir Porgram yapıla bilir diye düşünüyorum, arayüzde Türkçenin arttırılması ve tam köken Türkçenin klavye ve yazı biçimine eklenmeside gerekir Pardus Türk Devleti tarafından geliştirilmesine rağmen bir Ubuntudan daha zayıf Türkçe desteğine sahip buda beni üzüyor ve benim gibi düşünen uzman pek çok kullanıcıyı da üzdüğüne eminim.

Yine 3. Parti bir yazılım olarak yaklaşık 6 aydır beklenilen Yandex Browser beta sürümüde uyarlanıp ilgili hatalarda düzeltilip dikkate alınarak mağazaya eklene bilir diye düşünüyorum.

Bunun yanında benzer Programları kullanmak ve çalıştırmak için gerekli olan temel Wine desteğini gömülü tutmaya devam etmek ve güncel kalmaktada bence fayda var.

Pardustan benimde özellikle taleplerimden biri olan ve çok istediğim bir beklenti daha yer almakta oda ekran görüntüsü kaydetme ve ekran görüntüsü alıp bunları yönetme biçimlendirme ve değişik formatlara çevirmeye yarayacak bizzat Pardus ekibi tarafınca geliştirilen bir yazılım olabilir diye düşünüyorum.

Dünyada ortam oynatıcı denilince Linux da özellikle aklımıza hemen VLC Player gelir ve özgür bir yazılım olmakla beraber dünyada dev olduğunu düşündüğüm bir program, ama neden bunu bizde yapamayalım Linux tabanında bireysel olarak bile gelişimi çok kolay olan bu yazılımı böyle kalabalık bir ekibin arkasına topluluk desteğide alarak Devletide unutmayalım yapa bileceğine inanıyorum.

Pardus Mağaza uyuglaması günden güne büyük ölçüde gelişmekte, fakat hala eksik olan yazılımlar mevcut örneğin Foxit Reader gibi tam anlamıyla tüm PDF uzantılarını destekleyen bir yazılım neden bulunmasın buda Pardus Mağazaya eklene bilir bununla beraber TeamViewer da sanırım bir ara eklenmişti ancak şuan görememiyoruz buda tekrar aktarıla bilir.

Müzik severlerin ilgiyle takip edip kullandığı pazarda büyük yer gören ve Linux sistemleri ile de uyumlu olan Spotify de Mağazamızda olmalı bence…

Sistem ve Erişilebilirlik konusunda Güç ayarları henüz tam oturtulmuş durumda değil ekran parlaklığı ve Gece ışığı özelliği gibi özellikler de yine eklene bilir Ayrıca Donanım taraması ve eksik donanımları tesit etmek ve kurmak kaldırmak için de bir tespit aracı yapılandırılıp eklene bilir diye düşünüyorum.

Çalışma alanı özelliğimizin de geliştirilmesi ve Grafiksel aksiliklerin üzerinden durulması gerekir şüphesiz, Windows bu konuda çok geç davrandı ve bu konuda hala bir adımı çokta belirgin yoktur

o yüzden Linux bu konuda bir farklılık yaratmış ve çalışma sistemine de katkı sağlamıştır.

Beraberinde yine benzer bir konu olan dosya yedekleme ve kurtarma konusunda üstüne düşülmeli diye düşünüyorum, tarafımızca Pardus ekibimiz Devletimizinde desteği ile bu konuda bir çalışma yapıp yine bunu sistemlere gömülü olarak kurabilir ve kullanıcılardan veri ve bilgi toplayarak bunu zaman içinde geliştire bilir diye düşünüyorum, ismi ve cismi yine özgür olarak bize ve Pardusa özel olacak şekilde biliyorsunuz ki aynı şeyleri biraz geliştirmekte bir başarı yada derlemeyi düzgün yapıp öne çıkmakta ama Linux sistemlerde önemli olan diğerlerinin veremediği ince ayrıntılara dikkat edip bunları sağlamaktır bence bunun üstüne yönelilmesi gerektiği çok açıktır.

Yakşalık bir gündür Pardus 19.0 sürümünü kullanıyorum burada 17.0 ve diğer eski kullandığım sürümlere göre bir fiil olarak eksikleri dile getirmeye çalıştım ve bunlara Pardus ekibinin dikkat edeceğine bunu ilerideki sürümlerde karşımızda göreceğimize inanıyor ve güveniyorum okuyan herkese teşekkür ederim. Gereken her türlü desteğide bu büyük topluluğun vermeye hazır olduğuna da eminim.

Saygılarımla.

5 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.