Pardus ne gibi yenilikler var veya bize özel ne var

Selam benim merak ettiğim konu bu yeni Pardus debian tabanlı peki bu yeni Pardus ta diğer dağıtımlarda farkıne debian.ubuntu linux mint bu dağıtımlardan ne gibi bir fark var Pardus ta olup ta diğer dağıtımlarda olmayan ne var mesela ekran kartı kurulumu Ubuntu da eksürücüler sekmesi sayesinde çok kolay bir şekilde kuruluyor Pardus ta bize ayıt ne gibi bir yenilik var

Pardusun asıl amacı kamuda (ya da kurumsal ortamlarda) kullanılacak bir dağıtım oluşturmaktır. Kurumsal bir vizyonu var ve haliyle projelerde bu yönde. Pardus kullanımı arttıkça arz talep ilişkisi zamanla son kullanıcı içinde projeler geliştirilecektir. Kurumsal projelerden bazıları:

Ahtapot : Ahtapot, Pardus işletim sistemi üzerinde açık kaynak kodlu siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği, bir merkezden yönetilebilecek, derinlemesine siber güvenlik çözümü oluşturmayı hedefleyen bir projedir.
https://www.pardus.org.tr/projeler/ahtapot

Engerek:Kamu kurumları, üniversiteler, büyük ticari kurumlarda genel olarak, BT sistemlerindeki kullanıcı hesaplarının yönetilmesi, sistemlerdeki yetki-rollerin doğru ve zamanında tanımlanması, emeklilik, ayrılma, tayin-terfi durumlarında hesapların kapatılması veya eski yetkilerin kaldırılması, şifrelerin yöneticiler tarafından belirlenmesi ve bilinmesi, yetkilerin ve hesaplar üzerindeki hareketlerin denetlenemez olması gibi ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu tarz durumlar, ciddi veri sızıntılarına yol açabilmektedir. Kimlik Yönetim sistemi ile kullanıcı hesaplarının yönetimi, merkezi ve daha güvenli hale getirilerek güvenliğin artırılması, yukarıdaki sorunların çözümlenmesi, zaman ve iş gücü maliyetlerinin azaltılması mümkün olmaktadır.

https://www.pardus.org.tr/projeler/engerek

Lider Ahenk: Kurumsal ağ üzerindeki, sınırsız sayıda farklı sistemi ve kullanıcılarını tek merkezden yönetebilmeyi, izlemeyi ve denetlemeyi sağlayan, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir yazılım sistemidir.
Küresel dünyada kurumsal bilgi işlem merkezlerinin, sürekli genişleyen ve değişen bilişim araçları üzerindeki kurumsal politikalarını, güvenlik gereksinimlerini, etkin, esnek ve düşük maliyetlerle karşılamak üzere geliştirilmiştir.
Lider sunucu ve Ahenk çekirdekleri ile LDAP sunucusunun oluşturduğu benzersiz çözüm altyapısı çevresinde kurumsal ihtiyaçlara göre özelleşmiş otuzdan fazla eklenti içerir.

Her ölçekte, merkezi ya da dağıtık organizasyonlara göre ölçeklenebilir. Gereksinimlere göre uyarlanabilir. Mevcut kurumsal yazılım ve çözüm sistemlerine kolayca entegre olabilir.
https://www.pardus.org.tr/projeler/liderahenk

Ulakbüs: ULAKBÜS, Ulusal Açık Kaynaklı Bütünleşik Üniversite Sistemi Projesi, üniversitelerin kaynaklarının optimum düzeyde kullanılabilmesi ve tek çatı altında çözüm bulmak üzere geliştirilmektedir. ULAKBÜS, üniversitelerin hem akademik hem de idari ihtiyaçlarının tamamını karşılamak üzere, 360 derece tüm hizmetleri kapsayacak şekilde tümleşik bir yapı olarak tasarlanmıştır.
https://www.pardus.org.tr/projeler/ulakbus

ETAP: Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü eğitim kurumlarında kullanılmakta olan etkileşimli tahtalarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. Tasarım ve eklenen yeni özellikler dokunmatik ekranlı bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımını sağlaması düşünülerek geliştirildi.
https://www.pardus.org.tr/projeler/etap

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.