Pardus Optimizasyonu

Sisteminiz fazla mı ağır? Bi kaç tane değişiklik ile sisteminizi daha hafif yapabilirsiniz.

A) Swap Kullanımını z3fold yapma

1- Terminal’i açıp sudo nano /etc/default/grub
yazıp

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”

Yazan kısmı bulun.

2- 4gb veya daha az RAM’i olan sistemler için şununla değiştirin:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash zswap.enabled=1 zswap.max_pool_percent=40 zswap.zpool=z3fold zswap.compressor=lz4”

4gb’den daha fazla olan sistemler içinse şunu yazın:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash zswap.enabled=1 zswap.zpool=z3fold zswap.compressor=lz4”

3- sudo update-grub komutunu yazarak yapılan değişiklikleri kaydedin

4- z3fold modulunun initramfs’in boot anında açılmamasından dolayı değişiklikleri initramfs’e kaydetmemiz gerekiyor.

5- Terminale sudo nano /etc/initramfs-tools/modules yazıp sonuna z3fold eklemeniz gerekiyor. Sonuç şuna benzemelidir;

List of modules that you want to include in your initramfs.

They will be loaded at boot time in the order below.

Syntax: module_name [args …]

You must run update-initramfs(8) to effect this change.

Examples:

raid1

sd_mod

z3fold

5- Kaydettikten sonra sudo update-initramfs -u kullanarak kaydedip bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor.

6- Şimdi yaptığınız değişiklikler gerçekleştirilmiş mi diye kontrol edebilirsiniz.

7- dmesg | grep zswap yazın, eğer çıkan sonuçların sonunda

zswap: loaded using pool lz4/z3fold

yazıyorsa doğru bir şekilde kaydedilmiştir demektir.

1. Zswap’in kullandığı ram yüzdesini bulmak için Terminale bunu yazın;

cat /sys/module/zswap/parameters/max_pool_percent

20 veya 40 sonucunu verecektir, 40’ın üzerine asla çıkartmayın çünkü negativ sonuçlar elde edilebilir.

B) Swap Kullanımını Azaltın

Fazla swap kullanımı performansı azaltır. Sakın Swap’ı tamamen durdurmayın, sisteminizin her zaman Swap’e ihtiyacı olabilir.

1- Swappiness’liği kontrol etmek için terminale şu komutu yazın:

cat /proc/sys/vm/swappiness

Muhtemelen 60 ifadesini verecektir, bunu 30 gibi daha makul bi sayıya azaltmak için sudo nano /etc/sysctl.conf yazıp en alta

vm.swappiness=30

Yazıp kaydediniz.

Daha sonra yeniden başlatıp tekrardan
cat /proc/sys/vm/swappiness yazın, sonuç 30 olacaktır.

C) Performans odaklı bir kernel kullanın
Arch kullanıcıları için Linux-tkg ve Zen Kernelini
Debian bazlı linux distroları kullananlar içinde Xanmod kernelini öneriyorum.

D) Daha hafif bir Masaüstü Ortamına geçin

1. XFCE
    Gayet hafif ve kullanılıştan ödün vermeyen bir mo’dır.
  2. LXqT
    XFCE’den daha hafif olup kullanılış bakımından aynı seviyede olan bir mo’dır.
  3. LXDE
    Çok hafif ve az yer kaplayan, kullanım bakımından biraz daha zor olan bir mo’dır.
    images-265
  4. Trinity Desktop Environment
    Kde’nin öncüsü olan bir mo’dır, LXDE kadar hafif olup daha kolay kullanışa sahiptir.
  5. IceWM
    En hafif ve en zor kullanışa sahip masaüstü ortamıdır. AntiX Linux bu ortamı kullanmaktadır.

Umarım işinize yarar.

Trinity hala var mı yav? Sistemle ve yazılımlarla sorunsuz şekilde çalışıyor mu?

Çok eski bir DE çünkü.

Edit: Evet hala var. Fakat yeni görünümünü beğenmedim. Resimde gösterdiğiniz sürüm hala varsa denemek isterdim.

1 Beğeni

Q4OS ile direkt olarak geliyor. Temaları değiştirebilirsiniz. Gayet hafif ve kullanışlı bir dağıtım, Debian 12 bazlı hem KDE hem TDE ile geliyor.

Q4OS denemişliğim var. Oradan hatırladım. Ama yine de benim denediğim versiyon resimdekinin aynısı değildi. 3 seçenek sunmuş: winXP tarzı, win7 tarzı, win10 tarzı vardı. Ben resimdekini çok beğendim. Ama bulup kurmak için uğraşması bir mesele.

Resimdeki yanlış hatırlamıyorsam Kubuntudaki hali, yeni versiyonlarında artık winXP ve win10 yok, onlar XPQ4 paketine atıldı galiba.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.