Pardus ram kullanımı azaltılsın

lütfen pardusda ram kullanımı az olsun
minumum 512mb şuan
bunu 128 e çekin
sebebi windows 7 128 mb ram kullanıyor minumum
pardus ise 512mb
ram ihtiyacı düşürülmeliki windows 7,xp,vista,10,8 ile yarışsın
bide wine da birçok program açılmıyor burdada sıkıntı var

pardusun hangi sebeple minumum ram ihtiyacı düşer bi de onu söylermisiniz
pardus kullancam ama çok ram harcıyor minumum 128mb olması gerek
ki karşı işletim sistemleriyle savaşsın

Bu tamamen gerçeğe aykırı.

(1 gigabayt (GB) RAM (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)) Yani en az 2gb ram ister diyor mic.
Ki;
Win7 nin 128mb değil 4gb ramla bile düzgün çalıştığına şahid olmadım henüz.
Pardus’da ram kullanımı zaten gayet derecede az.

4 Beğeni

Linux’lar ölü bilgisayarlarda çalışıyor.

Yazmadan evvel biraz araştırmak iyidir.

Peki pardusda ram kullamını nasıl azaltabilirim
Azaltma yolları varmı

Ram i en çok masaüstü ortamı kullanır. Zaten xfce en az ram kullananlardan birisidir.
Cihazınızı merak ettim. Özelliklerini yazar mısınız?

https://www.linuxjournal.com/article/2770

Cihazınızda Minimum 2 GB ram bulunmaktaysa Pardus XFCE yi rahat bir şekilde kaldıracaktır.

amd a12 9720p cpu
8gb ram
r7 grafik entegre kartı

1 Beğeni

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=10300.msg22579#msg22579
Burası sanırım size düşük sistemde linux için biraz bilgi verir. Hem istediğiniz gibi bir masaüstünüz dosya yöneticiniz vs olur hemde çok düşük sistem kaynağı kullanımı olur.

Kardeşim madem bu kadar iyi bir bilgisayarınız var neden RAM e taktınız bu kadar?

Iyi bilgisayarı da geçtim bu devirde 128 yada 256 mb ram kullanan bilgisayar mı kaldı kalsa bile işlemcileri yüksek ihtimalle 32 bit olacaktır ve pardusun 32 bit versiyonu bulunmamakta

ikinci el masaüstü topluyom 4gb ram o yüzden

Benim kullandigim bilgisayarda arch linux kurulu dde masaüstü var ve 2 gb ram bulunmakta gerekli tüm programlar kurulu
Linuxun kullandığı ram ise sadece 360 mb, 4 gb fazlasıyla yeterli olur

Sayın Yusuf VURAL
Açmış olduğunuz konu içinde mutlaka kullanmış olduğunuz donanım bilgisini, kullanmış olduğunuz Pardus sürüm bilgisi ve hangi uygulama kullanıldığında sorun yaşandığı bilgilerini paylaşmanız durumunda, daha kısa sürede çözüm bulunmasına katkı sağlaycaktır.
Saygılarımla…

1 Beğeni

Bence de Pardus’un RAM kullanımı aşağıya çekilmelidir.

Uçbirimden RAM kullanımına baktım. RAM kullanımının biraz fazla olduğunu gördüm. Pardus’un varsayılan yazılımları dışında VirtualBox Misafir Eklentileri’nikuruludur. Ekran görüntüsü aşağıdadır.

Fazla RAM kullanımı, 512 MB RAM’lı, 1 GB RAM’li , 2 GB RAM’li bilgisayarlarda takas alanı kullanmadan sıkıntı yaşatabilir.

Pardus 17.5 UVD XFCE (64-bit)
Sistem gereksinimleri:
512MB+ RAM,
8GB+ disk alanı, en az 640×480 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 24 saat sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.