Pardus SDK / İlk Pencere Kılavuzu

Merhaba,

Şu markette görüntülenen uygulamalar gibi birşey yazmak için: Pardus ortamında XFCE içinde bir pencere oluşturmak “merhaba dünya” filan yazmak için bir kılavuz var mıdır?

Yoksa bir zahmet onu da ekleseniz olur mu? Tuşa bastığında derleyen bir C++ ortamı olsa biz de ekosisteme birkaç yazılım ekleyeceğiz. Ama o ilk pencerenin 300 saat almaması gerekiyor.

Teşekkürler,

Doruk

Bu konuda Pardus’un kendine özel bir durumu yok. Linux tabanlı sistemler için grafik arayüzlü uygulama geliştirmeye yarayan çerçeveler Pardus’ta da sorunsuzca çalışacaktır. Merhaba Dünya ve benzeri şeyler yazılım dillerine özgü şeylerdir. İşletim sistemini ilgilendirmez. Apple ve Google’ın yaptığı gibi sistemin kendine özgü durumlar veya dil kısıtlamaları yoksa, işletim sistemi o konuda bilgilendirme yapamaz. Çok fazla dil var.

Mağazadaki uygulamalar çok özel veya Pardus’a özel şeyler değil. Büyük bölümü GTK veya Qt kullanılarak yapılmış şeyler.

“Merhaba Dünya!” için şu adrese bakabilirsiniz:

Pencerenin açılmasını engelleyen bir kodunuzun olmadığından veya test yaptığınız sırada yeterli bellek alanı olduğundan emin misiniz? Derlenme süresinden bahsediyorsanız GCC’nin o kadar yavaş olacağını sanmıyorum.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.