Pardus Seferberliği

Kıymetli Arkadaşlar,

Şu videoyu izlemenizi öneririm. Süper ötesi görüşleri var Sayın Gazi Güder’in.
https://www.youtube.com/watch?v=Tvz0kEhJISk&feature=youtu.be

1 Beğeni

Video yu izledim. Tamam iyi niyetli bir söyleşi ama özgür yazılım ile uzaktan yakından alakaları yok. adamlar sıfırdan işletim sistemi yazma sevdasına tutulmuşlar.

2 Beğeni

Fatih Hocam, çok çok hatlısın. Video başlarda güzeldi ama ilerleyince Pardus’a karşı görüşlerini ben de beğenmedim desem yeridir.

1 Beğeni

@selcukunal, pardus ile ilgili tabi ki eleştiri yapılabilir buna itirazım yok. benim itiraz ettiğim konu özgür yazılıma mesafeli durmaları.

2 Beğeni

Bu arada eklemeden edemeyeceğim. Artık işletim sistemine kurulup da kullanılan bir program kaldı mı :slight_smile:

Şaka bir yana, artık, office uygulamalarından tutun da, e-posta uygulamalarına, ERP programlarına, birçok program artık web tabanlı. Chrome’dan local veya web adresini yazdığın programları rahatça kullanıyorsun.

Derler ya yıl olmuş 2018 sen hala program yükleyip mi kullanıyorsun :slight_smile:

1 Beğeni

sıfırdan işletim sistemi özgün bir yöntemdir.SİSTEMİN ANA omurgasıdır.orası sizinolduğunuda geri pket ve programların uyarlnmasına kalır.Pardus 'un yanında birden çok sıfırdan işltim sistemii olsun ne zarar bu memlekette seksen milyon inisan var ve bunların içinde nereden baksanız en azından yüzbin üzerinden bilişim insanı mevcut varsın sıfırdan yeni işletim sistemleri var olsun.Bulgarisitan’da Macaristan’da Hatta Romanya’da bile birden çok işletim sistemi mevcut.Hatta tek kişilik dağıtımlar bile mevcut Macaristan’da okullarda SULİX İspanya’da okullarda GALPON MİNİNO Brezilya da okullarda Dezeru vb.mevcut.İsteyenler aşağıdaki link ten bakabiliriler Almanya’da 21 linux olduğu görülmektedir.
https://distrowatch.com/search.php?origin=Hungary#simple
https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=All&origin=Turkey&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple
https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=All&origin=Germany&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple

2 Beğeni

Ne güzel bilgiler bunlar.
Teşekkür ederiz. Şu linkleri bi inceleyelim.

1 Beğeni

Sıfırdan işletim sistemi yazmak elbette birçok kişinin hayali ama, c,Python veya başka bir derleyici açıp program yazmak kadar kolay değil. Buna ne zaman var ne de bütçe.
Yazıldığını varsaysak dahi bunun yaygınlaşması yıllar sürecek tabi bu süre içinde de Windows,linux,macos bir hayli yol kat edecek yazdığımız yeni işletim sistemi ise hâlâ şuan ki linux konumunda belki de olamayacak. Bence mantıklı olan linux eksiklerini tamamlamaya çalışmak.
Ha bir yandan da sıfırdan yazılabilir ama tamamen ona yönelmek yanlış olur.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Ben bunun neresini düzelteyim. Pardus sıfırdan işletim sistemi değildir. Pardus un çekirdeği Linux dur. Sıfırdan işletim sistemi yazacak baba yiğit varsa buyursun yazsın. elini tutan yok. Ama devlet para versin yazdırsın dersen işte ona itiraz ederim. Linux hangi işini çözmüyor ki yeni işletim sistemi yazacaksın. sen önce Linux u yaygınlaştır, kaybedecek vakit yok.

4 Beğeni

sıfırdan işletim sistemi yapılsın.

Ama varolan linuxların hepsinde sorunlar var.

Örneğin çoğu aygıtlın sürücüleri bulunamıyor.

sıfırdan işletim sistemi yazınca aygıt sürücü sorunu düzelecek mi. aygıt sürücülerini yazmak donanım üreticilerinin işi

2 Beğeni

Sıfırdan işletim sistemi yapıldı diyelim. Firmalar buna uygun program üretecekler mi ? Linux tabanlı sistemler bunu yıllardır tam başaramamışken çok zor…

1 Beğeni

Büyük Türkiye Devleti, tüm kurumlarında Pardus kullanmaya geçtiğinde,

tüm bu devlet kurumları ve Pardus’a destek veren firmalar; yazılım satan, satmaya çalışan, içeride varolan ve kullanılan yazılımları olan firmalar, MECBUREN isteseler de istemeseler de Linux/Pardus desteği vermek zorunda kalacaklar.
O yazılımlar & donanımlar linux desteği vermezlerse, biz de başka üreticiler ile anlaşırız.
Devlet kurumlarında kullanılan binlerce donanım ve yazılım var. Birçok firma seve seve bu işi yapacaktır. :slight_smile:

2 Beğeni

Adam haklı beyler dağılın :slight_smile:
Pardus sıfırdan işletim sistemi de olsa, Linux üzerine yazılmış da olsa, asıl olan;

  1. Ücretsiz (Devletimiz ve firmalarımız Microsoft’a / Amerika’ya binlerce dolar para vermemiş oluyor.
  2. Pardus kullananlar Güvenlik yazılım kullanmak zorunda kalmıyor. Bildiğiniz gibi Linux’a Virüs,Trojan vs. Fide Virüsü vs. bulaşma ihtimali % SIFIR :slightly_smiling_face:
  3. Kaynak kodları açık olduğu için, verilerimiz nereye gidiyor, kim kullanıyor. Amerika’da sunucularda istifleniyor mu? Masaüstündeki Excel dosyalarımızın içeriğini Microsoft görüyor mu vs. bir sıkıntı yok. Tamamen güvenli .
  4. Analtacak çok şey var işte. vs. vs. vs. Milli Yazılım’ı destekleyelim.
1 Beğeni

Kesinlikle katılmıyorum hiçbir sistem %100 güvenli değildir linux dahil.
Linux yapısı itibarı ile evet güvenli ama bu demek değil ki virüs bulaşamaz. Şuan da linux kullanıcı sayısı az olduğu için birçok yazılımcı yararlı veya zararlı program yazmakla uğraşmıyor ama yaygınlaştığı zaman elbette uğraşmaya başlayacaklardır.
Son olarak,

Hiçbir sistem güvenli değildir.
-MRX :smiley:

3 Beğeni