Pardus Stock ISO VAr MI?

Arkadaşlar merhaba,
Pardus kurulunca CD Yazıcı (xfburn), LibreOffice gibi bir sürü gereksiz yazılım yükleniyor.
Sadece temel yazılımların olduğu bir ISO var mı?
Sadece temel uygulamaların olduğu bir ISO yapılsa süper olur.
Ya da, nasıl yapılır? Bilgi verir misiniz…
Teşekkürler, kolay gelsin…

2 Beğeni

Selamün Aleyküm

Sunucu sürümünü kurup oradan gerekli paketleri kurarak ilerleyebilirsiniz.
Aşağıdaki komut ile de sadece temel Xfce masaüstü kurulumu yapabilirsiniz.
sudo apt install task-xfce-desktop

5 Beğeni

Aleyküm selam hocam. Bi denicem bakalım nasıl olacak. Pardus XFACE kadar güzel olmaz diye düşünüyorum, arayüz falan… Sağolasınız, Allaha emanet…

Pardus iso gayet yerinde.Kişiler,Sistem kurulunca dilediğini kolayca kaldırabiliriz kardeşim.
Allah a emanet.

Hocam ilerlemenin yolu insanları dinlemek, geri dönüşleri dikkate almak ve farklı seçenekler denemek. “Benim yoğurdum ekşi değil” mantığı ile ancak geri gidersin, yerinde bile sayamazsın. Bak dünyada Pardus’un esamesi bile okunmuyor, Distrowatch gibi sitelerde bir vatandaşımızın tek başına yaptığı Archman bile daha üstte ve daha popüler… O kadar insanın emek harcayarak yaptığı Pardus ancak senin benim gibi çok kısıtlı bir kitle tarafından kullanıyor… Ayrıca, şunu da yazmadan edemicem, “Ben yaptım gayet de güzel oldu” gibi kibirli bir yaklaşım bir müslümana asla yakışmaz. Bu tavırlar insanı Pardus’tan soğutur… Gene yazıcam: Lite gibi bir sürüm çıkarılırsa iyi olur; Bir sürü dağıtımın Lite sürümü var. İnsanlar neden silmekle uğraşsınlar ki? Allaha emanet…

3 Beğeni

Hocam iyi günler;
Zamanında pardus kullanan yerler için iso’ları özelleştirmiştik. Kurulumda ve yaygınlaştırmada kolaylık sağlaması için. https://bilselergun.medium.com/pardus-iso-kalıbını-özelleştirme-797ab0512db0
Linkteki yönergeleri izleyerek kendi iso kalıbınızı oluşturabilirsiniz. İsterseniz preesed i düzenleyip parola,path, masaüstü icon vs önceden düzenleyip kurulumda hazır hale getirebilirsiniz. İstemediğiniz paketleri kaldırabilirsiniz.

1 Beğeni

Hocam sağolasınız,

Daha önce ISO ile ilgili bir şey yapmamıştım. Verdiğiniz linke de baktım. Biraz uğraştıktan sonra yapabilirim. Ama Linux ve Pardus konusunda uzman bir arkadaş böyle bir şey yapıp Pardus sitesinde de paylaşırsa daha güzel ve profesyonel bir iş ortaya çıkmış olur. O nedenle Pardus’a öneri olarak ilettim. İnşallah dikkate alınır.

Lite veya Minimal ISO’lar daha az RAM ve disk kullanıyor. Örneğin Manjaro KDE Minimal 450MB RAM ile çalışıyor. Yani Pardustan daha iyi. Manjaro KDE arayüzü zaten süper, Pardus bu sürümün yanında tarihi eser gibi kalıyor. (Not: Ben Pardus kullanmaya devam ediyorum biraz da milli duyguların etkisiyle ama herkes senin benim gibi değil…)

O nedenle Pardus ekibinin bu konuda bir çalışma yapmasında fayda var.

Sağlıklı ve hayırlı günler dilerim…

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.

Hocam elinize sağlık. Kanaldaki paylaşımları inceledim. Çok güzel şeyler yapıyorsunuz. İnşallah emekleriniz zayi olmaz… İyi çalışmalar…