Pardus Tanıtım Fikirleri

İçinde bulunduğumuz evde kal günlerinde Pardus tanıtımı yapılabilir mi?
Zamanımız gösterdi ki milli ilac, milli solunum cihazı, milli tanı kiti ve hatta milli maske ne kadar önemli dışarıdan almak istenilse de alinamiyor, bulunamıyor yada satılmıyor. AB ülkelerinin düştüğü birbirinden mal kaçırma gibi bir durumda her ülke kendi içinde çözüm bulmak zorunda kaliyor.
Benzer bir durum işletim sisteminin de başına geldiğinde evimizdeki bilgisayarlar çalışmayacak, muhasebe yazılımları olmayacak, hastane cihazları kullanılmayacak ve hatta basit gördüğümüz su yükleme otomosyonlari, banka atmleri gibi hayatımızın içinde olan cihazlar da çalışmayacak çalıştırılmayacak. O gün geldiğinde hani bizim yerli işletim sistemimiz yerli mühendislerimiz diyeceğiz ama belki çok geç kalmis olacağız

İşte bu yüzden içinde bulunduğumuz günlerde herkes evinde iken Pardus işletim sistemi tanıtımları daha da arttirilsa insanlar evlerinde biraz kullansa daha iyi olmaz mı
Hatta gün bu gün denilerek okullardaki tüm akıllı tahtalarda etap yüklense EBA derslerin bir tanesinde Pardus tanitilsa, belediyelerin ve kamu kurumlarının kullandığı otomosyonlarda Pardus zorunlu olsa iyi olmaz mi?

4 Beğeni

Ben evden öğrencilerim için Bilgisayar Bilimi dersi Python videoları çekip gönderiyorum. anlatımlarımı Pardus üzerinde yaparak reklamını yapmaya çalışıyorum. Okulda tüm laboratuar bilgisayarlarına ve akıllı tahtasına sadece Pardus kurmuştum. Evimde de kullandığımı gördüklerinde biz nasıl yükleyebiliriz diye soranlar oldu. Mağazada bulunan Kazam uygulaması ile ekran görüntümü sesli olarak çok rahat alabiliyorum. Benim durumumdaki öğretmen arkadaşlardan ders videosu çeken olursa Pardus üzerinden Kazam uygulamasını tavsiye ederim. 23 Mart tarihli örnek videom

5 Beğeni

Katiliyorum, fakat şunu göz arda etmemeliyiz. Windows u windows yapan ve mac os i mac os yapan şey sadece Sistemin kendisi değil dir. Bunlar olduklari yapan şey üstünde kurabilidiğin yazilmlar, programlar, oyunlar ve Frameworklar dir.

Bence Pardusun yaninda gereken en önemli şey bir ökosistem dir. Yani pardus icin özel üretilmiş yazilimlar, photoshop gibi veya buna bencer her türlü ihtiyac icin yazilmar. Ve bunu da devlet yapamaz… cünkü cok fazla ihtiyac var. Burda iş sana bana düşüyor. Bizim güzel yazilimlar Yazip Start uplar kurmamiz lagzim. Pardusa güzel bir ökosistem hazirlamamiz lağzim.

1 Beğeni

o halde yapılması gereken şey özellikle meb için paket deposu kurmaktır.gönüllü olarak yapılan programların GDEBİ ile tıkla kur mantığına göre hazırlanması ve depoya konulması gerekir bunun için ise genel pardus deposundan ayrı meb pardus deposu olmalı isteyen orada indirip kurmalı

2 Beğeni

Programm dağtimi pardus store üzerinden de olabilir. Ama bunun icin güncellemeler daha cabuk yapilmasi lagzim

Pardus store meb in bütün isteklerin zamanında karşılamayabilir ama MEB deki arkadaşlar ihtiyacını duyduğu programların deb paketini daha öncelikli yaparlar.Ben MEB DYS paketi için bir kaç defa yazdım ama bir sonuç çıkmadı MEB e de yazdım ama ihtiyaç duyan mem ler kendi paketlerini yaptılar hatta özelleştirilmiş pardus sürümü bile hazırladılar

1 Beğeni

şu işletim sistemini birde kurabilirsek on numara olacak

MEB kisaltimini tam tanimliyamadim?

Pardusu mu kastediyorsunuz?

Linkteki konu bence bu tanıtımla ilgili çok önemli bir fikir.

2 Beğeni

Çok güzel olur ama yetmez devlet olarak yapılan programlarda pardusa uyumlu olma zorunluluğu da getirilmeli

Tekirdağ Süleymanpaşa milli eğitimi kutluyorum kendi bilgisayarima kurdum çok güzel olmuş elinize saglik

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Çok haklısınız. Geçtiğimiz aylarda TÜBİTAK’ ın Lise Öğrencileri Enerji Verimliliği Proje Yarışmasına başvurdum. Proje raporunu *.docx veya *.doc biçiminde istiyorlar. LibreOffice ile Microsoft Office arasında kabul edilemez miktarda uyumsuzluk olduğu için mecburen bütün işi Windows üzerinde yapmak zorunda kaldım.

1 Beğeni