Pardus tasarımının değişme vakti geldi de geçmedi mi?

Merhabalar;

Biliyorsunuz ki Pardus’un gün yüzüne çıktığı tarih 2005-2007 yılları. Farkındasınızdır ki o zamanki Pardus yazı tipi ile şu an kullandığımız Pardus yazı tipi hala aynı. Logolar hala aynı. 2005 ve 2018… Uzun ve değişikliğin mutlak ihtiyaç olduğu bir süreç.

Google’da Pardus kelimesini 2005 ve 2009 yıllarında filtreleyerek aradım ve sonuçlarda karşıma çıkan görseller şu şekilde;

Şu anki görsellerin farklı olmadığını biliyoruz. Sanırım Pardus logosuna bir perspektif getirilmesinin zamanı gelmiş de geçmiş. Şu an Pardus Mağaza’da da kullanılan “HOŞ GELDİNİZ” fontu da yine o eski yıllardan kalma. Bu konunun üzerinde konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar.

3 Beğeni

Ben eskide ve şu anda kullanılan logoyu ve fontu başarılı ve güzel buluyorum. Elbette daha güzelleri de yapılabilir fakat bunu bir gereklilik olarak görmüyorum.

1 Beğeni

Aslında mesele güzellik çirkinlik değil. Zaten yazımda da güzellik vurgusu yapmamıştım. Geçmişten bugüne birçok Pardus sürümü çıktı. Bu süre zarfında en baştaki logoyla şimdiki logo arasında hiçbir fark, değişme olmaması günümüz şartlarında eksiklik.

Pardusun kullanıcı sayısı arttıkça ( Arz-Talep ilişkisi) Pardusta gelişim ve yenilik ivme kazanacaktır diye düşünüyorum. Logo güzel ama daha güzel olabilir bencede eğer tasarım yapabiliyorsanız bir logo tasarlayıp forumda paylaşabilirsiniz. Pardusa ait bir masaüstü ortamı gerekli bence logodan daha önemli.

Pardus tabana yayılıncaya kadar bu logoyla devam etmesinde fayda var. 10 yılda logotype değişikliği doğru gelmiyor… Amblemin ise farklı versiyonları zaten sağda solda görünüyor.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.