Pardus' u UEFİ olarak kurabilir miyim

Pardus’ u UEFİ olarak kurabilir miyim?
Bazı linux distrolarını denedim, kuruldu ama açınca no bootable device diyor.
LİVE’den baktığımda linux dosyaları içinde oluyor.
Pardus’ da böyle bir hata oolabilir mi?
Secure bootu devre dışı bırakıyorum.

1 Beğeni

Evet, UEFI olarak kurabilirsiniz. Disk bölümleme kısmında EFI bölümü oluşturmayı unutmayın.

1 Beğeni

Windows’un yanına kuracağım.
İŞletim sistemi seçme ekranı gelir mi?

Gelmeyebilir. Eğer gelmezse şu videodaki anlatımla rEFInd kurmanızı öneririm.

1 Beğeni

Gelir,
Sadece kurulum yapmadan önce ya Windows’u kapatırken shift düğmesine basılı tutup sistemi başlat menüsünden kapatın (kapatana kadar basılı tutun) ve Pardus kurulumuna geçin;
ya da Windows Komut İstemi’ni yönetici olarak başlatıp powercfg.exe /hibernate off komutunu uygulayın. Bu işlemlerden herhangi birini yalnızca bir kez yapmanız yeterli, tabii ki kurulumdan önce yapmanız gerekmekte.

Bunları yapmamızın sebebi ise Windows’un bilgisayarı kapat dememize rağmen hızlı başlamak adına sistemi tam kapatmayıp derin uyku moduna almasıdır. Verdiğim yöntemlerin herhangi birini kullanarak Pardus kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Diyelim ki bunları yapmadınız ve sistemi kurdunuz. Bir baktınız açılıştı Windows görünmüyor o zaman ne yapmalısınız?
Eğer Pardus’u kurduğunuz usb belleği henüz biçimlendirmediyseniz veya usb belleğin içindeki Pardus kurulum dosyalarını silmediyseniz (kısaca kurulumdan sonra flash belleği ellemediyseniz) bilgisayara takıp aynı Pardus’u kurar gibi açıp fakat kura basmayıp çıkan seçenekler arasından "Pardus Çalışan"ı seçip başlat menüsünden “Pardus Başlangıç Onarma” programını çalıştırınız.
Ya da
aşağıdaki konuda verilen yönergeleri uygulayınız.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.