Pardus u yaygınlaştırmak için ne yapabilirim

İyi günler,
Uzun süre önce bilgisayarımda Pardus işletim sistemini kullanmış ve memnun kalmıştım.
Mesleğim öğretmenlik, akıllı tahtayı açtığımda Pardus un virtual box üzerinden yüklü olduğunu gördüm fakat çocuklar ne olduğunu bile bilmiyordu,
Pardus un gelişmesi ve yaygınlaşması için elimizden birşey geliyorsa yapmaya hazırım,
Antalya da yaşıyorum

9 Beğeni

Pardus’un akıllı tahta versiyonu olan ETAP’ı akıllı tahtalara kurabilirsiniz mesela.

5 Beğeni

Ben bu konuda yeterli yetkinliğe sahip değilim, akıllı tahtalara kurmakta sıkıntı yok fakat bunun geri dönüşüm teknik desteğini de verebilmek gerekir, ayrıca ara yüzün ne kadar kullanışlu olduğu da bilinmiyor,şu an virtualbox da deneyimlemek için geçerli sürümü indiriyorum,
Çinden sıklıkla tablet ve akıllı saat alınmakta, isterseniz pardusu önce akıllı saatlere daha sonra tabletlere kararlı bir şekilde uygulayıp, android kullanmayan akıllı telefonları parduslu, ekmek su gibi giden çin tabletlerini de parduslu yapabiliriz, zaten son kullanıcı istediği kurulumu yapabilir fakat böyle hafif bir sistem çinlilerin de işine gelecektir, zaten onlar yazılım geliştirme yapmıyor,çindeki birçok tabletin yazılım kaynağına dönüşebilir pardus

3 Beğeni

Merhaba ben de milli proje olması dolayısıyla Pardus’a merak saldım. Daha önce Windows ve MacOS kullandım. Hakikaten ülkemizde yaygınlaşması için bir şeyler yapmamız gerekiyor.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. Etrafımıza yaymalıyız. Ben bu konuda kimi görürsem anlatıyorum. Yalnız Pardus’un güncelleme ve uygulama desteği de tam olmalı. Örneğin Firefox 50.1.0 güncel sürümü çıkarmışken depolarda hala eski sürüm bulunuyor…

2 Beğeni

okulumuzdaki bilgisarlara hem pardus hem windows kurulmuş, pardus gayet işlevseldi,bikaç şey dışınca gayet hoş
mesela klavyesi windowstan güzel fakat ikide bir aşağı iniyor, aşağı inmesi daha zor olsa ve açıkken transparan olsa daha güzel olur gibi, yoksa boyutu vs gayet düzgün
ayrıca bu tahtalar tam önüne geçerek kullanılan şeyler değil,öğretmen bir tarafta olacak şekilde güncellense daha hoş olur

1 Beğeni

yaygınlaştırmak için kullanmak, mükemmele ulaşılacağına inanmak, illa son sürüm olsun diye diretmemek, tavsiye ederken bilgilendirmek gerek bence. bir de windowsu tamamen laptoptan silip sadece pardus kalsaydı çok daha mutlu olacağım ama henüz çaresini bulamadım. bilen var mı:)

Windows’a özgü kullanmak zorunda olduğum bazı programlar olmasa inanın zerre kadar işim olmayacak windowsla… Pardus o kadar güzel ve kullanışlı ki…
Bu milli Pardus projesini destekler ve kullanmakta ısrar edersek her açıdan muazzam hayırlı olacak…
Özellikle yeni nesillerimize aşılayalım Pardus’u arkadaşlar…

Evet bence de fakat pardusların tubitak ve topluluk olarak ayrılması çok saçma

İlk yapılması gereken yazılım evlerinin Windows üzerinde çalışan program yazmayı bırakıp linux tabanlı yazılım yapması gerekiyor. Bunun içinde meslek gruplarına özel yapılan yazılımlara zorunlu olarak pardusta çalışma mecburiyeti getirilmeli. Ayrıca Linux tabanlı yazılım geliştiren firmalara KOSGEB yada bilim sanayi bakanlığı aracılığı ile teşvik ve vergi indirimi tanınmalı. Teknik personele zorunlu olarak eğitim verilmeli ve sertifikalandırılması gerekiyor. Bunun içinde üniversitelerde eğitim programları düzenlenmeli. Son olarakta pardus üzerinde çalışan program satın alındığında son kullanıcaya indirim sağlanmalı bedelin belli bir kısmını devlet ödemeli. Muhasebe programlarının zorunlu olarak pardusta çalıştığını bir düşünün kaç firmanın ve kaç bilgisayarın pardus çalışması gerektiğini siz hesap edin.

7 Beğeni

İlk yapılması gereken yazılım evlerinin Windows üzerinde çalışan program yazmayı bırakıp linux tabanlı yazılım yapması gerekiyor. Bunun içinde meslek gruplarına özel yapılan yazılımlara zorunlu olarak pardusta çalışma mecburiyeti getirilmeli. Ayrıca Linux tabanlı yazılım geliştiren firmalara KOSGEB yada bilim sanayi bakanlığı aracılığı ile teşvik ve vergi indirimi tanınmalı. Teknik personele zorunlu olarak eğitim verilmeli ve sertifikalandırılması gerekiyor. Bunun içinde üniversitelerde eğitim programları düzenlenmeli. Son olarakta pardus üzerinde çalışan program satın alındığında son kullanıcaya indirim sağlanmalı bedelin belli bir kısmını devlet ödemeli. Muhasebe programlarının zorunlu olarak pardusta çalıştığını bir düşünün kaç firmanın ve kaç bilgisayarın pardus çalışması gerektiğini siz hesap edin.

Tebrikler…:+1::+1::+1::clap:

1 Beğeni

Exe isteniyor, exe oluyor
Şu an piyasada binlerce exe dosyası var, bu saatten sonra o dosyalar değişmez, winecık kurarsınız açarsınız o dosyaları,o dosyalar açılmadan da akıllı tahtalar işlevsiz birer TV
Dedikleriniz güzel, kendi işletim sistemimiz olsa gayet hoş bir durum olur ama şu anki durum kendi üretimimizden çok bir yama ya da arayüz gibi bişey,Mesela bu wine denen şeyin yerli olması lazım, synaptic paket yükleyicinin daha görsel olarak zenginleştirilmiş ve kullanımı kolay olması lazım ki dedikleriniz olsun
Ayrıca tübitak ve topluluk gibi bir saçmalık var,bunu da bir an önce düzeltmeli
Biçok firmanın belli başlı programlarının linux sürümleri var zaten, olmayanları da wine açıyor,e daha ne,Sadece oyun performansı iyileşirse tam kullanılabilir hale gelecektir

@OguzhanOzturk52 “Pardus Topluluk Sürümünün “Pardus” isim hakkı dışında Tübitak/Ulakbim ile resmi veya gayri resmi bir bağı bulunmamaktadır. Pardus markası ve logotipi Tübitak/Ulakbim tescilli markasıdır. Pardus Topluluk Sürümündeki “Pardus” İsmi Yasal İzin Alınarak Kullanılmıştır.”

1 Beğeni

“Pardus Kurumsal” diye anılmamalı. Yeni çıkarılacak sürüm “Pardus 6” diye geçmeli. Basit ve anlaşılır.

2 Beğeni

indirilen iso isimleri dışında kurumsal sürüm olarak bir tabir geçmiyor.

Cüneyt bey, o zaman topluluk diye bir sürümün amacı nedir,varlığının sebebi nedir acaba

Linux kullanıcıların dikkatini pardusa çekmek için ubuntu, debian gibi dağıtımların forumlarında sorulan sorular daha önce pardusta cevap verilmişse pardus forumlarının linkini bu forumlarda paylaşabiriz. youtube de pardus videoları paylaşabiriz. facebook ta yine pardus ile ilgili paylaşımlar yapabiliriz.

4 Beğeni

İnsanlar “Pardus’un Debian’dan ne farkı var?” diye düşünebilirler. Aradaki farklar nelerdir bundan da bahsedilmelidir.

1 Beğeni

Merak edilen konulara SSS sayfasında yer verilmiştir.

Türkçe :smiley:
Ben şahsen komple Pardus’a geçmeyi gözüme alamıyorum, bu kod işlerinin vs daha pratik hale gelmesi lazım, en azından Pardus, Linux a bu özelliği katabilir
Yoksa inkspace, libre office falan windows üzerinde de çalışan ücretsiz yazılımlar, güzel ve ücretsizler fakat bunun için illa Pardus a geçmeye gerek yok