Pardus Uygulamalar Menüsünde Uygulamaları Farklı Kategoriye Nasıl Atarım?

Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere Pardus’ta Debian tabanlı çoğu dağıtımda birlikte geldiği üzere menü olarak bildiğimiz Whisker Menü ve daha geleneksel olarak niteleyebileceğimiz sade bir Uygulamalar menüsü var. Bu uygulama menüsünde bir uygulama yüklediğinizde, atandığı kategori kendi türüne göre ayrılıyor. Örneğin Brave tarayıcısını yüklerseniz, bu “İnternet” kategorisine atanıyor ve kısayola o kategoriden erişebiliyorsunuz. Fakat, bunu kendimizin manuel olarak yapabileceği bir yol yok mudur?

Örneğin ben klasik menüyü kullanıyorum ve “Simplenote” isimli uygulamanın burada değil de İnternet kategorisinde gözükmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Şimdiden teşekkürler, esenlikler.

1 Beğeni

Kısaca uygulamanın desktop dosyasında Categories bilgisini düzenleyerek.

örnek firefox-esr.desktop için;

sizde Simplenote desktop dosyasının Categories bilgisine Network; eklerseniz internet kategorisinde gözükecektir.

Kategorileri buradan bulabilirsin.

3 Beğeni

sudo apt install menulibre komutu ile menulibre’yi kurarak çalıştırınız. İstediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

5 Beğeni

Çok teşekkürler halletim. Bir sonraki yorumda da Kaan hoca GUI olan bir uygulama paylaşmış onun kullanımı ile çok daha pratik oluyor.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.