Pardus uygulamaları nereye yüklüyor? Nasıl değiştirebilirim?

pardus 'da yeniyim pardus uygulamaları nereye yükler bende 500 gb hhd 120 gb ssd var sistemi ssd 'ye kurdum uygulamaları hhd 'e kurmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim bide bu depo olayı ne oluyo bilen arkadaşlar anlatırsa sevinirim

1 Beğeni

Uygulamaları SSD üzerinde tutmanız verimli olacaktır. HDD üzerinde resim, video ve büyük dosyalar saklanabilir.

1 Beğeni

iyi günler ben büyük dosyaları hhd ye yüklemek istiyorum nasıl yapabilirim

pardus mağazadan yüklediğim uygulamalar sistemi yüklediğim ssd ye yükleniyo ben büyük dosyalarımı hhd ye yüklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim teşekkürler

1 Beğeni

Pardus mağazadan yükleyeceğiniz uygulamalar,
( / ) sistem in yüklü olduğu disk’e yüklenir, bunu değiştiremezsiniz,
" ben büyük dosyalarımı hhd ye yüklemek istiyorum " bu isteğinizi yerine getirmeniz mümkün,
kurulumda, HDD disk’i " home " olarak tanımlarsanız, bütün dosyalarınız HDD dis’e kaydedilir.
( yeniden kurulum gerekir )

1 Beğeni

çok sağolun ama ben pardusu kurdum nasıl değiştirebilirim

1 Beğeni

ÖRNEK ;

SSD disk’e sistem kurulu ( Pardus ),
HDD disk’i " depo " yaptım. ( ext4 veya fat 32 formatı ile )
tüm dosyalarımı, yedeklerimi, HDD disk’e yüklüyorum.
SSD disk’e Linux işletim sistemini " bir sebeple " tekrar kurmak istediğimde,
dosyalarım güvende oluyor…

örnek resimler Linux Mint ile oluşturuldu ( Linux Pardus ile durum ayni olur )

1 Beğeni

Size 120 GB SSD Pardus kullanımı için yeterli gelecektir. Aşacağınızı pek sanmıyorum ama dediğim gibi, büyük boyutlu videolar ve resimleri icap ederse HDD içerisindeki bir klasöre taşıyarak SSD üzerinde yer açabilirsiniz.

1 Beğeni

Bir dahaki kurulumda yaparsınız,
veya HDD disk’i " DEPO " olarak kullanın.
saklamak istediğiniz dosya - klasörleri HDD disk’e yüklersiniz,
bu durumda, bir daha linux yüklerseniz, HDD disk 2 i formatlamayın,
klasör ve dosyalarınız güvende olur.

1 Beğeni

/usr klasörünün önemi, yüklediğiniz programların buraya atılmasından kaynaklanır. /opt adresi işletim sistemi dışında gelen 3.parti programlar içindir. Fakat işletim sistemi aracılığıyla ya da paket yönetim sistemlerini kullanarak yüklediğiniz her şey, /usr altına aktarılır. Aynı zamanda yüklediğiniz programların çalışmak için ihtiyaç duyacağı kütüphane dosyaları, /usr/lib altındadır.

/Home klasörüde belgelerinin olduğu yer bunları diğer diskine yönlendirebilirsiniz

Benzer bir konu surada açılmış:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11090.0

4 Beğeni

çok sağolun şükrü ve tevfik bey aklımdaki soru işaretlerini kaldırdınız

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.