Pardus üzerinde kullanabileceğim HDD Repair Uygulamaları

Herkese merhabalar, başlıkta da belirttiğim gibi Pardus üzerinde kullanabileceğim bir HDD repair uygulaması var mı?

Elimde eski bir harddisk var. Ücretli bir programla taradım ve epeyce bad sector’e sahip. Bu sektörleri kapatıp taşınabilir yedek hdd olarak kullanmayı düşünüyorum. Fakat ücretsiz sürümde kısıtlamalar mevcut ve bu işlemi yapamıyorum. Linux’ta alternatifi vardır umuduyla Pardus üzerinde yapmayı düşündüm. Acaba mümkün müdür?

Selamün Aleyküm

http://tr.manpages.org/badblocks/8

1 Beğeni

Kemal Bey kullandınız mı daha önce? Ölü sektörleri taramak gibi bir derdim yok. Bu sektörleri kapatmak istiyorum. Taramayı tüm uygulamalar ücretsiz yapıyor zaten. Lütfen bu gönderdiğiniz uygulamada böyle bir özellik varsa tarif eder misiniz ben okudum ama bulamadım

Bu komut ile HDD’ye sıfır yazarak tamir edebilirsiniz.
sudo dd status=progress if=/dev/zero of=/dev/sdX

badblocks komutunda -w parametresiyle de bu işlevi görecektir.
Detaylandırma için -v parametresini ekleyebilirsiniz.
sudo badblocks -w /dev/sdX

1 Beğeni

Tamam teşekkür ederim. O zaman devamını sorayım izninizle; Tamir edilemeyecek derecede derin oluşmuş bad sectorleri ne yapacağız? Bişey yapmamız mümkün değil diye biliyorum ben. Bu gibi durumlarda çözüm şu şekildedir genelde: Bad sector kullanıma tamamen kapatılır ve böylece hataların önüne geçilmiş olur. Ben bunu yapacak uygulamayı sorayım o zaman. Yani yukarıdaki şekilde yaptıktan sonra tekrar tarama yapıp halen bad sectorleri buluyorsam nasıl kapatırım?

Şahsen kullandığım yöntemi açıklayayım.
Elimdeki 500GB 2.5" HDD var.
badblocks ile taratma yaptım. Hangi hücre(sector)lerde sorun varsa o hücreleri yeni oluşturacağım bölümlerde kullanmadım.
Kullandığım diskin hücrelerinin durumu :grin::sweat_smile:

Bu diskin son kısımları sorunlu mesela. Yani HDD2YEDEK diye etiketlendirilmiş olan bölüm.
O bölümü kullanmadığım için sıkıntı çıkarmıyor.

Mesela diskin ortasında bozuk hücreler varsa disk oluştururken o kısımları bölüme katmayacak şekilde bölüm boyutunu ayarlamalısınız.

1 Beğeni

:smiley: size göre basit bir çözüm ama bana göre yetersiz. Teşekkürler ilgi ve alakanız için.

Ne açıdan yetersiz? :thinking:

1 Beğeni

Bölümün bir alanını kullanmamak gibi seçeneğim yok o yüzden. HDD’nin neredeyse her yerinde bad sector var. Yani HDD çöp aslında. Ama tamir edilebiliyor. HDD Regenerator bu işi gayet iyi yapıyor. Buradan bir şey çıkmayınca malum işletim sistemi üzerinden bu programı çalıştırıp tamir ettirmeye başladım. Yaklaşık 18 saattir çalışıyor fakat HDD o kadar kötü durumdaymış ki şu ana kadar 50 milyon sektör inceledi ve 30 bin sektör tamir etti. Artık HDD’nin durumunu siz düşünün. O sebeple bir alanı kapatıp kullanmayayım diyemiyorum.

Burada önemli olan, bozuk hücreler dağınık mı yoksa belirli bir yerde toplanmış mı?
Bendeki HDD’de belirli bir bölgede toplanmıştı. O bölgeyi bölümlendirmeye dahil etmeyerek tecrid ettim.

Alttaki linkteki uygulama diyor ki:
bozuk bloklari sistemin kullanmaması icin isaretliyor ve kullanmiyor.
Bunu deneyebilirsiniz

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.