Pardus Üzerinden Telefona Root Atmak


(Enes Boğaz) #1

İyi günler hepinize!
Benim Vestel Venüs Z10 telefonum var. Acaba bu telefona nasıl root atarım?
Apk’ları denedim fakat işe yaramadı. Sanırım bootloader kilidi ile alakalı. Acaba bunu nasıl yaparım? İnternette bakındım fakat Windows üzerinde yapılıyor. Acaba nasıl Pardus üzerinden Vestel Venüs Z10’a root atarım?
Anlıyacağınız Türk işletim sisteminden Türk telefona nasıl root atarım?

Teşekkürler, saygıyla


(M.Emin Mekki ) #2

Merhaba. Root ve custom rom için geliştirici desteği öncelikli öneme sahiptir.
Forumlarda görüldüğü kadarıyla vestel android telefonlarında geliştirici desteği yok ve deneyenler başarısız olmuş.
Onun dışında geliştirici desteği olan markalarda adb-tools kullanılarak bootloader kilidi kaldırılması, custom rom yüklenmesi ve root atılması gibi işlemler kolaylıkla yapılıyor.
Önerim, telefon almadan önce düşünülen modelin geliştiriciler tarafından desteklenip desteklenmediğinin araştırılmasıdır.
Saygılar.


(Enes Boğaz) #3

Hocam peki biz geliştirici olmak istesek ne yapmamız gerekiyor?


(Emin Fedar) #4

Geliştirici desteği derken yapan firmanın “insanlar buna root atıp kullanabilir” diye düşünüp buna uygun olarak telefonu tasarlaması demek, root için geliştirici olmanıza gerek yok aslında, kastedilen bu.

Ben de konuyu açınca biraz araştırdım ama vestel için sıkıntı demişler. Fakat siz eğer biraz bu işlerden anlıyorsanız XDA’daki şeyleri deneyebilirsiniz. https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2684210

Çevirip buraya yazması uzun olur diye geçmiştim, ama bu yöntem eğer her şeyi kapatmadılarsa işe yarar gibi :slight_smile: Telefonunuzdan da geliştirici seçeneklerini vs. açmayı unutmayın.


(system) #5