Pardus ve Big Data konusu

Merhabalar. Bildiğimiz gibi şuan dünyada en çok para kazandıran alan sanal dünya. İnstagram, Facebook vb. şirketlerin devasa dataları mevcut. Peki Pardus bu konuda hangi durumda? Eğer herhangi bir data servisiniz yoksa bu işe girmenizi kesinlikle tavsiye eder ve isterim.

Pardus’ un çok büyük veri sahibi olduğunu düşünmüyorum. Facebook, Google, Microsoft gibi aşırı büyük veri sahibi olabilmek için kullanıcının her şeyini gözetlemek gerekir. Bu da hem güvenlik açığı oluşturur hem de bazı kısımlarda özel hayatın gizliliğini ihlâl eder.

Büyük veri sahibi olmalıyız. Çok büyük veri merkezlerinde çok fazla veri depolayıp işlemeliyiz. Ancak o verileri işletim sistemi aracılığıyla toplamak ayıp olur.

İşletim sistemi üzerinden veri sahibi olunabileceğini düşündüm. Microsoft’un da bunu yaptığını düşünüyorum ama en azında işletim sisteminin ofis programları üzerinden veri depolanabilir. zaten genel olarak öğrenciler, işletmeler, yazarlar vb. özel hayattan çok resmi ihtiyaçlardan dolayı kullanıyor.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.