Pardus ve Windows Dual Boot

Bugün Pardus ile windowsu nasıl dual boot edebileceğimizi açıklayacağız.
Örneğin bilgisayarınızda iki farklı fiziksel disk olsun birincisine windows kurdunuz diyelim.
Daha sonra ikincisine de Pardus kurduğunuzu düşünelim.

1 windows otomatik olarak zaten sizin kurduğunuz pardusu boot menüde görmeyecektir.
2 yine aynı şekilde pardus ta windowsu otomatik olarak boot menüde göstermeyecektir.

Not: bazı linux dağıtımlarında, Kali Linux gibi, kurulum bittikten sonra disklerinizdeki kurulu işletim sistemlerinin hemen hepsi boot menüye otomatik olarak eklenir.

Peki pardusta boot menüye windowsu nasıl ekleyeceğiz ?

Öncelikle

1. Ctrl+Alt+T tuşları ile terminali açıyoruz.
  2. “sudo os-prober” komutunu yazıp entere basıyoruz. Bizden root şifresi isteyecek. Şifreyi yazdıktan sonra.
    ekranda windows a ait
    “dev/nvme0n1p1@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi:Windows Boot Manager:Windows:efi”
    gibi ifade göreceğiz. eğer windows bilgisayarımızda bir diskte kurulu ise.
  3. Grub’ u güncellemek için “sudo update-grub” komutunu girip enter tuşuna basıyoruz. root şifresi ister ise şifremizi yazıyoruz ve grub güncelleniyor.
  4. Pardusu yeniden başlatıyoruz ve windows boot menüye eklenmiş olarak geliyor.
3 Beğeni

Ben bilgisayarımda yazdığınız gibi iki ayrı fiziksel disk kullanıyorum. Önce windows sonrasında pardusu ayrı ayrı disklere kuruyorum. Sıralamayı bu şekilde yaptığımda otomatik olarak pardus grup menü windows’u görüyor. Bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım.

1 Beğeni

Merhaba Aydın Gölge

Özellikle son nesil dizüstü bilgisayarlarda grub a pardus kurulumu sonrası diğer işletim sistemlerinin otomatik eklenmemesi sıkça karşılaştığım bir durumdur. Önce windows, sonrasında pardus veya başka bir linux kursanız bile bazı durumlarda boot menüye yüklü işletim sistemleri eklenemeyebiliyor. Bu gibi durumlarda yukarıda ki yöntemle grub a ilgili işletim sistemlerinizi ekleyebilirsiniz.

Ayrıca farklı işletim sistemleri yüklü olan fakat henüz fiziksel veya sanal olarak sisteminize bağlı olmayan disklerinizi sisteme bağladığınızda eğer yeni bağladığınız disklerdeki işletim sistemlerinin grub listesine eklenmesini istiyorsanız yine yukarıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Öncelikle teşekkür ediyorum.Paylaştıklarınız sorun yaşanması durumunda başvurulabilecek önemli bilgiler. Bu türlü çözüm önerilerinin paylaşılması önemli.

1 Beğeni

Arkadaslar,
dizüstü bilgisayarimda Windows ve Pardus kurulu.
Pardus’u 23’e yükselttikten sonra.
Dizüstü Bilgisayarimi acinca Pardus/Winsows secenegi kayboldu… Secenek olarak sadece Pardus var.
Windows üzerinde önemli dosyalarim var. Sil bastan yapmak istemiyorum. Ayrica tarayicada önemli internet sayfalari var onlarinda kaybolmasini istemiyorum…

Bilgisayar acilinca iki secenek nasil yerine gelir?

Acemeyim tane tane lütfen…

1 Beğeni

Burada yer alan belgedeki yöntemi deneyebilirsin.

1 Beğeni

Özgür Çelik Merhaba,

Pardusu açın

1. Ctrl+Alt+T tuşları ile terminali açıyoruz.

2. “sudo os-prober” komutunu yazıp entere basıyoruz. Bizden root şifresi isteyecek. Şifreyi yazdıktan sonra.
    ekranda windows a ait
    “dev/nvme0n1p1@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi:Windows Boot Manager:Windows:efi”
    gibi ifade göreceğiz. eğer windows bilgisayarımızda bir diskte kurulu ise.

3. Grub’ u güncellemek için “sudo update-grub” komutunu girip enter tuşuna basıyoruz. root şifresi ister ise şifremizi yazıyoruz ve grub güncelleniyor.

4. Pardusu yeniden başlatıyoruz ve windows boot menüye eklenmiş olarak geliyor

Not : terminale girilecek komutları yazarken başındaki ve sonundaki " işaretleri olmayacak. (sudo os-prober)

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.