Pardus xfce klasör şifrelemek mümkün mü?

Selamlar, özel dosyalarımdan oluşan bir klasör var bu klasörü şifrelemek mümkün mü?
Pardus Xfce sürmünü kullanıyorum.

Saygılar

1 Beğeni

Merhabalar.

Klasörü şifrelemek yerine şifreli arşiv yapmak da iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca Chat GPT’ye sorduğumda bana aşağıdaki çözümü önerdi:

XFCE masaüstü ortamını kullanan bir Linux sistemde bir klasörü şifrelemek için ecryptfs-utils paketini kullanabilirsiniz. İşte adım adım nasıl yapılacağı:

1. İlk olarak, ecryptfs-utils paketini sisteminize kurmanız gerekebilir. Bu, sistem yöneticinizin verdiği yetkilere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genellikle aşağıdaki komutu kullanarak kurabilirsiniz:

bashCopy code

sudo apt-get install ecryptfs-utils

Bu komut Debian ve Ubuntu tabanlı dağıtımlarda kullanılır. Diğer dağıtımlar için paket yöneticisini kullanarak benzer bir şekilde kurulum yapabilirsiniz.
2. Şimdi, şifrelemek istediğiniz klasörü oluşturun veya seçin. Örneğin, gizli_klasor adında bir klasör oluşturabilirsiniz:

bashCopy code

mkdir ~/gizli_klasor
  1. Klasörü şifrelemek için ecryptfs-setup-private komutunu kullanabilirsiniz:

bashCopy code

ecryptfs-setup-private ~/gizli_klasor

Bu komut, klasörünüzü şifreleyecek ve size bir şifre atayacaktır.
4. Komutu çalıştırdığınızda, size bir parola sorulacaktır. Bu parolayı hatırlamak çok önemlidir, çünkü şifrelenmiş klasöre erişmek için gereklidir.
5. Şifreleme işlemi tamamlandığında, şifrelenmiş klasörünüz kullanıma hazır olacaktır.
6. Şifrelenmiş klasöre erişmek için, klasörünüzü açmak istediğinizde size parolanızı girmeniz istenecektir.
7. Klasörü kullanmayı bitirdiğinizde, ecryptfs-umount-private komutunu kullanarak klasörü kapatmanız gerekir:

bashCopy code

ecryptfs-umount-private ~/gizli_klasor

Bu, şifrelenmiş klasörünüzü güvenli bir şekilde kapatır.

Artık klasörünüz şifrelenmiş ve sadece parolanızı bilen kişiler erişebilir. Parolanızı güvende tuttuğunuzdan emin olun.

2 Beğeni

Şifrelemeden ziyade şunu da yapabilirsin:

sudo chmod 000 <dosya-adı>

Geri açarkende

sudo chmod 777 <dosya-adı>

yapabilirsin.
Şifreleme olarak internete How many folder password on linux? yazdığınızda pek çok bilgi karşınıza çıkabilir.

1 Beğeni

Doğrusu şifreli bir arşiv yapmak aklıma gelmemişti, benim işimi görecektir. Teşekkürler

1 Beğeni

ecryptfs-utils çok bakımı yapılan bir sistem değil. Galiba bir defa çeviri yaparken ilgili bir uygulamayı çevirmiştim ve uzun süredir üzerinde kimsenin çalışmadığını fark etmiştim.

Sanal makine oluşturup oraya atın :grin: İhtiyaç olduğunda bağlarsınız, değilken kaldırırsınız. Veya cidden gizlenmesi gereken bir veriyse bios başlangıcından başlayarak güvenliğinizi bir bütün olarak düşünmelisiniz.

Sistemin tamanını şifrelemek gibi seçenekleri de atlamamak gerek.

Şifrelerim, yazılarım, bazı özel araştırmalarım ve uzun uğraşlar sonucu bulduğum kaynaklar var. Zaten bir bulutta ve taşınabilir diskimde saklı ama bilgisayarı benim dışımda da kullanan olduğu için gizlemeyi yeterli bulmadım. Ama şifreli arşiv oluşturmak aklıma gelmemişti, şuan hem şifreli arşiv hem de gizli. :smiley:

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.