Pardus XFCE ve Pardus Sunucu Farkı

Herkese merhaba

Uzun zaman önce bireysel uğraşlar için Pardus kullanmış ama şimdi iş gereği daha profesyonel seviyede Pardus kullanımına girişmiş bir kullanıcıyım. Bu noktada ilk konum olduğu için sorum da çok basit.

Sunucu ve XFCE dağıtımlarının farkı nedir? Sadece masaüstü ortamın olması/olmaması mıdır, yoksa başka dikkat edilmesi gereken noktalar var mıdır?

Çalıştığım kurumda Windows Server yerine Pardus Sunucu kullanacağım, ancak mevcuttaki tüm Windows Serverlerda masaüstü ortamı var ve Pardus’da da bazen işleri kolaylaştırması için ihtiyaca göre masaüstü ortamını görmek istiyorum.

Eğer aralarındaki tek fark masaüstü ortamı ise, masaüstüne ihtiyaç duyulduğunda Pardus XFCE, diğer durumlarda ise Pardus Sunucu kurmayı düşünüyorum.

Doğru bir yaklaşım mıdır?

Teşekkürler

Arayüz farkı vardır. Xfce arayüzünü kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba;
Mic’da artık GUI’siz işletim sistemi çıkardı.
Kurulum sırasında tercih yapıyorsunuz.

Server Desktop Experience (GUI)
Server Core

Kaynak: medium_com
Sunucuya güvenlik açısından GUI kurulması tavsiye edilmiyor. Linux sunucularda GUI’nin yaptıklarından daha fazlasını terminal ile yapabilirsiniz.

Başta alışması biraz zaman alabiliyor, ancak daha sonra vazgeçilmez oluyor.

Selamlar.

1 Beğeni

Teşekkürler.
İhtiyaca göre kurulum yapacağım.

Teşekkürler.
Evet windowsda gui olmadan da kurulum yapabiliyorsunuz ama mevcuttaki tüm serverler guili.

Güvenlik gereği önerilmiyor olabilir elimde bunu kanıtlayacak bir referans yok maalesef ancak gui olmayan bir işletim sistemine bilinçsiz kullanıcı müdahalesi olmuyor en başta.

Ben sunucunun ihtiyacına göre bu kararı vereceğim.

Teşekkürler

1 Beğeni

Merhaba.
Belki sizdekilerin hepsi gui’lidir.
Lakin core kullananlara rast geldim. Bu kavrak mic server kullananlar için yeni bir kavram.
Hemen alışamazlar herhalde. Zamanla daha da artacağını tahmin ediyorlar.

Bu konudaki fikrim zaten sunucuya bilinçsiz birisinin müdahalesi normal bir durum değil.
O sebepten sunucuyu yönetecek kişi zaten uzmandır.

Elbette sunucu yönetiminde yeniyse tabii olarak sağ tıkla iş görmek daha rahat gelebilir.

Bazı kaynaklarda okuduğum kadarıyla şöyle bir sıkıntı var: “İnsanları konsol ekranından bilinçli olarak korkutuyorlar”.

Selamlar.

Konsul bi işin tadıdır… Vazgecilmezidir
… Dikkat bagimlilik yapabilir…:blush:

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.