Pardus Yardımcı

Arkadaşlar merhaba,

Pardus ya da Linux kullanımına yeni başlayan bir çok arkadaşın temel sorunlarından bazılarına cevap bulmak adına “Pardus Yardımcı” programını hazırladım.

Şöyle ki, özellikle yeni Pardus kullanmaya başlayan arkadaşlar donanım bilgilerine, sistem güncelleme, gereksiz bağımlılıkları kaldırma, pip kurulum - güncelleme ve versiyon kontrolü gibi temelde bir çok işlemi yerine getirirken Terminal kullanmak durumundalar. Bu da kullanıcıların alışma sürecinde İşletim Sisteminin zor olduğu gibi yanlış bir algı oluşturmakta.

Yukarıda anlattığım gibi bir çok konuda kolaylıkla bilgi alabilecekleri Arayüzlü (GUI) uygulama yapmaya karar verdim.

“Pardus Yardımcı” adını verdim. Uygulamayı PyQt5 ile tasarladım. Python 3 ile kodlanmıştır.

Gnome - Xfce - Kde masaüstlerine uyumlu şekilde hazırladım. Gnome ve Xfce 'de denedim Kde kullanmadım ama çalışacaktır.

PyQt5, os, sys, socket, subprocess, requests, psutil modüllerini kullandım.

• Dosyaya Kaydet haricinde tüm fonksiyonları çalışmaktadır. (Biraz farklı olacak zaman alıyor o yüzden)

Henüz deb vb. paket haline getirmedim. Github üzerinden açık kaynak GPL v.3 lisansı ile paylaştım.

İyileştirme / Geliştirmeye yönelik tekliflerinizi bekliyorum. Umarım faydalı olmuştur.

• Bu arada hemen hemen tüm satırlara açıklama ekledim. PyQt5 ile uygulama geliştirecek arkadaşlar da kodu incelerken kendilerini geliştirmeye yardımcı olur diye düşünüyorum.

Kaynak kodlarına : github.com/tvardar/pardus-yardimci

sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ekran görüntüleri aşağıda.

Şimdiden inceleyen, yorumlayan, kullanan tüm arkadaşlara teşekkürler. Umarım birilerinin işine yarar.

17 Beğeni

Cok guzel bir uygulama olmus elinize sağlık geliştirmeye devam ederseniz cok daha guzel olur.

1 Beğeni

Elinize sağlık, gayet güzel olmuş. Biraz daha detaylandırılabilir. Daha önce sistem gözlem merkezi isminde bir uygulama vardı geliştirilmesi durduruldu. O uygulamada yer alan özelliklerin bir çoğu eklenebilir. Güzel özelliklere sahipti çünkü. Uygulama ismi de pardus sistem olarak değiştirilebilir.

2 Beğeni

Bu uygulamaya bazı terminal komutlarını ve açıklamalarını gösteren yeni bir sekme ekleyebilirsiniz.

Bu yeni başlayanlar için oldukça yardımcı olacaktır.

Belki sıkça kullanılma ihtimali olan bazı komutlar kopyalanabilir bir şekilde hazır olarak gösterilebilir.

1 Beğeni

Tabiki, sizce ihtiyaç duyulan komutları bana mesaj ile de iletebilirsiniz. Teşekkürler

Hala yazılım merkezinde mevcut ama geliştirilmesi durdurulmuş. GTK ile kodlanmış. Grafiksel görsel olarak evet iyi bir iş olmuş. Çok gereksiz veri koymak istemedim, ama tabi ki oradaki ince detayları da kaçırmadım. Kısa zamanda elimden geldiğince eklemeler ile geliştirmeye çalışacağım. Teşekkürler

1 Beğeni

Eline sağlık çok güzel bir proje.
Ama tek bir sorun var, bu programı pardusa yeni geçmiş kullanıcılar kullanacak.
o kullanıcılar bunu çalıştırmakta zorluk çekebilir. ben bile bunu çalıştırmak için üç tane kütüphane kurdum. yeni pardus kullanıcıları bunu kuramayabilir.
Ben senin için bu programı pyinstaller ile kaydettim ve .deb paketi haline getirdim. bu şekilde daha kolay kurulabilir ve çalıştırılabilinir.
ama bunu yaparken bir sıkıntı çıktı ve pardusbg.png dosyası çalışmadı.
Ama en azından bu şekilde kolaylıkla kurulabilir, çalıştırılabilir ve kaldırılabilinir.

Haklısınız ancak paketlememin sebebi kodları açık olarak görebilsinler. Malum paketlersem, bu defa sistemi güncelle düğmesine basınca ne olacak acaba kaygısı olmasındı.

Teşekkürler elinize sağlık bu arada.

Arkadaşlar programı kullanmak isteyenler, @Yigit-citak arkadaşımızın ekledediği pardusYardimci.deb paketini indirebilir.

Kullanmak için, indirdiğiniz deb uzantılı dosyayı Masaüstüne yapıştırın

Masaüstüne geli boş bir yerde mousun sağ tuşuna basıp “Uç birimde aç”, "Konsol aç ", “Burada terminal aç” seçeneklerinden hangisi varsa onu tıklayın

Kurmak için:
sudo dpkg -i pardusYardimci.deb
Kaldırmak için:
sudo dpkg -r pardusYardimci.deb
Çalıştırmak için:
pardusYardimci

yazmanız yeterli

1 Beğeni

Yeni başlayanlar için nasıl çalıştırılacağı kodu da paylaşsanız güzel olur.

Ayrıca Pardus 23.1 de subprocess.CalledProcessError: Command '['nmcli', 'device', 'wifi', 'show-passw>
hata vermekte.

1 Beğeni

Hocam emeğinize sağlık fevkalade güzel bir uygulama olmuş. Dün test ettim. Ram kullanımları GB değeri üzerinden gösterilse daha güzel olurdu

3 Beğeni

Temel işlemlerde:
paketlerin kalıntılarını temizle (sudo apt autoremove)
Bozuk paketleri düzelt (sudo dpkg --configure -a && sudo apt --fix-broken install)
Eksik bağımlılık gider (sudo apt install -f )
Grup güncelleme (sudo update-grub)
butonları eklenebilir.

2 Beğeni

Ekliyorum :slight_smile: teşekkürler, yine aklınıza gelen olursa sevinirim.

Neden pip kur seçeneği var, gerek oluyo mu ki

Bazen bir modül kurmak ihtiyacı olursa diye eklemiştim. İhtiyaç yoksa tıklanmayıp kullanılmayabilir diye düşünüyorum. Bayram sebebi ile ilgilenemiyorum tatil bitimi umarım.

Demem o ki işletim sistemi yüklendikten sonra güncelleme de yapılmışsa hali hazırda modul kurulabiliyor ondan dolayı pip gerekli görmedim

1 Beğeni

Haklı olabilirsiniz ihtiyaç varsa diye durdun istedim. Malum bayram tatili şu an bakamıyorum. Bayram dönüşü gayet fonksiyonel bir şekilde paketlenmiş çalıştırılabilir olarak ekleme yapacağım. İlginize teşekkürler

Elinize sağlık. Çok güzel bir program olmuş. :clap:

1 Beğeni

Arkadaşlar ufak tefek ayarlamaları yaptım. Test ettim bir sorun görmedim. Düzenlemeler github a eklendi.

Tek tıkla çalıştırılabilir versiyonu ;

pardus-yardimci tek tıkla çalıştırılabilir indir !!

İndirdiğiniz dosyayı sağ tuş ile program olarak çalıştır dediğinizde açılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Deb paketi olan versiyonu aşağıdan indirebilirsiniz;

pardus-yardimci deb paketi indir !!

Kurulum için indirdiğiniz yerde “Terminal” açın,

sudo dpkg -i pardus-yardimci.deb

yazarak kurulumu tamamlayın.

Kullanmak için terminal üzerinde pardus-yardimci.py yazmanız yeterli.

Malesef açılmadı.

Peek 2024-04-16 10-46

Sağ tuş tıklayıp “Program olarak çalıştır” denermisiniz?