Pardus yeni sürümünde yapılması gerekenler... (fikir)

sorunun kolay anlaşılması için işlemleri sırayla yazıyorum. iki ayrı ssd var ve ikisini aynı anda kullanmıyorum.

1- windows yüklü ssd’yi çıkarıp boş ssd’ye pardus kuruyorum ve kullanıyorum…

2- bir süre sonra pardus yüklü ssd’yi çıkarıp windows yüklü ssd’yi takıp kullanıyorum. (sıkıntı yok.)

3- windows yüklü ssd’yi çıkarıp pardus yüklü ssd’yi taktığımda açılmıyor…

sanırım pardusu kurarken bir kaç ayar yapmak gerekiyor. bu ayarları pardus kendi kurarken otomatik olarak yapacak şekilde ayar yapılamaz mı? mesela şuanda Elementary OS isimli linux dağıtımını kullanıyorum ve böyle bir ayar yapmadan sorunsuz bir şekilde windows yüklü ssd ile değiştirip sonra istediğim zaman yine sorunsuz bir şekilde Elementary OS işletim sistemine dönebiliyorum.

1080p ve üzeri ekranda pardus işletim sistemini kullanmak için gözlük takmak gerekiyor. dpı ayarını yükseltmekte, ekran çözünürlüğünü düşürmekte sorunu tam olarak çözemiyor. bunun yerine windows 10 işletim sisteminde olduğu gibi metin, uygulama ve diğer öğelerin boyutunu değiştiren Ölçekle ve düzenle gibi aynı mantıkta çalışan bir ayarın olması gerekiyor. mesela 1080p ekranda %125 olarak ayarladığın zaman bütün uygulamaları metinleri ve diğer öğeleri de %125 olarak büyütsün.

karanlık mod ve gece ışığı modu da gelmeli.

gelelim işletim sisteminin varsayılan yazı tipine. bununda windows’taki gibi göze hoş gelen yazı tipi olması lazım. görsellik açısından bunların kullanıcı deneyimini arttıracağını düşünüyorum.

Selamün Aleyküm
Gece ışığı için redshift adlı yazılımı kullanabilirsiniz.

sudo apt install redshift-gtk komutu ile kurulumu gerçekleştirip Tüm Uygulamalar > Donatılar altında Redshift olarak bulabilirsiniz.
Açtığınızda sistem tepsisinde açılacaktır. Üzerine sağ tuş tıklayıp Autostart seçeneğine tıklayarak bilgisayar her açıldığında kendiliğinden açılmasını sağlayabilirsiniz.

2 Beğeni

yükledim etkin olmadı…
konum sağlayıcı istiyor sanırım. geoclue2 gibi bir şey söylüyor

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.