Pardus Yükleme Sonucu Ekranın Karmakarışık Olması Sorunu

Selamun aleyküm.
Pardus 21.2 sürümünü iş yerimdeki dizüstü bilgisayarda canlı olarak açtığımda aşağıdaki gibi karmakarışık bir ekranla karşılaşıyorum. Bu sorunu Pardus 19.0’ın üstündeki bütün sürümlerde yaşıyorum. Ayrıca, klavyeden bir şey yazdığımda farklı gözüküyor. Örneğin, “sudo” yazdığımda ekranda “s4d6” çıkıyor. Zar zor ekran klavyesi ile yazı yazabiliyorum. Bir yerlere tıklamak çok zor. Hatta tıklayamadığım yerler de oluyor. Kısacası Pardus’un yeni sürümlerine geçemiyorum. Bu sorunumun bir çözümü var mı?

lspci | grep VGA
komutunu girdiğimde
“01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470]” yazısı çıkıyor. Asus X59SL dizüstü bilgisayarımın üstünde “ATI RADEON HD 3470” yazıyor.

video:

ekran kartı sorunu " gibi duruyor "
eski çekirdeklerde ekran kartınız tanımlı-sürücüsü var,
yeni çekirdeklerde ekran kartınızın sürücüsü yok,
veya ekran kartınız arızalı,
girişte-gurup ekranında,
alt satır " advanced opsiyon " arkasından " - " recovery mode ",
seçkelerini kullanın, girişyapın ekran kartı arızası yok ise,
bu seçkeler ile bilgisayar arızasız açılacaktır, ( kurtarma Modu ile )
bu mod ile bilgisayarı kullanamazsınız,
bu durumda,
seçenek 1 eski sürüm kullanın,
seçenek 2 " intel " yeni bir çıkma ekran kartı ile,
ekran kartınızı değiştirin,
ekran kartı sürücüsünü yükleme seçeneği,
" bence yok "
tüm yeni sürüm linux dağıtımları ile ayni sorunu yaşayacaksınız,
bence, ekran kartınızın tanımlı-sürücüsü olan,
eski sürüm pardus ile devam edin,
bu sizi en az 5 sene idare edecektir,

esenlikler.

https://wiki.debian.org/AtiHowTo

Installation kısmında yazan işlemleri yaparken debian non-free deposunu yüklemenize gerek yok. Pardusun depoları non-free zaten.

Preventing screen tearing kısmında (Ekran yırtılması) ile ilgili adımlar var. Onları yapıp bilgisayarı yeniden başlatın.

1 Beğeni

Aynı sorunu aynı ekran kartında yaşamıştım bir laptopta. Bu bir bug sanırım windowsta olmuyor bu hiç. Bu ekran kartı çok eski galiba bu yüzden oluyor. Mobile HD4850 falan sorun çıkarmıyor mesela hiç. Çözümü zor olabilir. Pardus 19.5 ile deneyin demiş birisi evet bu mantıklı olabilir.

Sorunu yaşayan başka birileri de olmuş mesela:

Tevfik Ozden Bey’e, Bekir Bey’e ve Alparslan Metehan Bey’e iletilerinden dolayı teşekkür ederim.
Pardus 21.2’yi kurdum ama açılış ekranını geçemedim. Görüntü karmaşıklığından başka klavyeden yazdıklarımın farklı algılanması sorunu da var. Ekran klavyesiyle de olmadı, çünkü parolamda Türkçe karakter vardı.
Pardus 19.5’i USB bellekten canlı (çalışan) olarak açtığımda da aynı görüntüyle karşılaştım.

Pardus 17.4’e geri dönüş yaptım.

Hayrlı günler dilerim.

1 Beğeni

Aleykümselam
hocam Pardus 21’i canlıdan değil de diğer grafik kurulum ekranından kurulum yapmayı denediniz mi eğer kurulum yapılıyorsa ekran bozuk olarak gelse bile
17 sürümündeki kerneli yükleyerek bi ihtimal kullanabilirsiniz bunun için
ilk olarak 17de kullandığınız sürümü uname -r ile öğrenmeniz gerekli
sonrasında 21 kurulum yaptıktan sonra eğer masaüstünde ekranda kopyala yapıştır yapabiliyorsanız
terminalden

sudo nano /etc/apt/sources.list

ile depo eklemek için giriş yapıp en alta alttaki depoları ekleyebilirsiniz

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib

deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi main non-free contrib

mesela
resim

sonrasında ctrl+x e enter deyip

sudo apt update

ile sistemi güncelledikten sonra

sudo apt install linux-image-4.9.0-9-amd64

buradaki versiyon 17 de kullandığınız olursa daha iyi olur yoksa bunu yükleyebilirsiniz

son olarak bilgisayarı yeniden başlattığınız zaman grub menüsünden ek seçeneklerden yüklediğiniz karneli seçip başlatmayı deneyebilirsiniz
inşaAllah bundan sonra olur

eğerki kopyala yapıştır yapamıyorsanız tty ekranından deneyebilirsiniz ama bu biraz daha zor olur
ctrl+ alt+f3 tuşlarına geçerek

4 Beğeni

Muhammet Bey verdiğiniz bilgilerle ekran sorunumu çözdüm. Çok teşekkür ederim.
Bir de resim paylaşayım.

Sanırım sadece klavye sorunum kaldı.
Örneğin, klavyeden “Bu hafta sonu memlekete gideceğim.” yazdığımda ekranda “B4 hafta s6n4 0e03e2ete gideceği0/” yazısı çıkıyor.

Hocam düzeldiğine çok sevindim
klavye sorunu büyük ihtimal num lock açık olduğundandır
resim
klavyenizde tam nasıldır bilmiyorum ama ya fn tuşu ile veya numlock tuşu ile sorunu çözebilirsiniz

birde sorun çıkartır mı bilmiyorum ama 17 depolarını silerseniz daha iyi olabilir

1 Beğeni

Muhammet Bey “Fn+Num Lk” kullanarak klavye sorunumdan da kurtuldum. Allah razı olsun.
Hayrlı günler dilerim.

1 Beğeni

Bilgisayar açılışında herhangi bir tuşa basmadığımda 5.10.0-13 çekirdeği (kerneli) ile açılıyordu. Ben 4.9.0-9 çekirdeği ile açılmasını istedim ve aşağıdaki yolla bunu gerçekleştirdim.
Uçbirim Öykünücüsü’nde

sudo thunar

komutunu verdikten sonra şifremi girdim ve /boot/grub/ dizinindeki grub.cfg dosyasına hızlıca iki kez tıklayarak açtım. Bu dosyada yukarıdan aşağıya inerken ilk karşılaştığım çekirdek içeren

“echo ‘Loading Linux 5.10.0-13-amd64 …’
linux /boot/vmlinuz-5.10.0-13-amd64 root=UUID=176bd57a-e19a-4dbe-9397-a9b8105a0329 ro initrd=/install/gtk/initrd.gz quiet splash
echo ‘Loading initial ramdisk …’
initrd /boot/initrd.img-5.10.0-13-amd64”

kısmını sildim ve yerine dosyanın alt kısımlarında bulup, kopyaladığım

“echo ‘Loading Linux 4.9.0-9-amd64 …’
linux /boot/vmlinuz-4.9.0-9-amd64 root=UUID=176bd57a-e19a-4dbe-9397-a9b8105a0329 ro initrd=/install/gtk/initrd.gz quiet splash
echo ‘Loading initial ramdisk …’
initrd /boot/initrd.img-4.9.0-9-amd64”

yazısını (en başta ve sonda bulunan tırnak işaretleri olmadan) yapıştırdım.
Kaydet dediğimde LibreOffice’nin ortaya çıkardığı pencerede “Metin biçimini kullan” düğmesine tıkladım.
Sadece açılışta bir hata mesajı çıkıyor. Bunun haricinde bir sıkıntı görmedim.

Bu arada bilgisayarı her açtığımda “Num Lk” ışığı yanık oluyor ve kapatmam gerekiyor. Bu sorunu acaba sadece ben yaşıyor olabilirim mi?

Düzenleme: Güncelleme yaptıktan sonra “Num Lk” sorunum tamamen ortadan kalktı. Artık bilgisayar açıldığında “Num Lk” ışığı sönük oluyor.
Güncellemede sadece yeniden başlatma gereken başında şalter işareti olan paketleri (sanırım bunlar yeni çekirdeği kurmak için olan paketler) kurmadım.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.