Pardus'a MacOS Görünümü vermek

Selamün aleyküm dostlar.

Kullandığım dağıtımların masaüstlerini çokça kişiselleştiren biri olarak Pardus’a da aynı muameleyi yapamadan edemedim.

MacOS’un görünümünü beğenen biri olarak görünümümüzü ona benzetmeye çalıştım.

Önce / Sonra:

Kullanılan malzemeler:

Adımlar:

1. İndirdiğiniz Xfce temasının .zip dosyasını klasöre açın ve klasörü Ev klasörünüzdeki gizli ( /home/KullanıcıAdınız/.themes yani ~/.themes ) klasörünün içine kopyalayın. (Klasör yok ise oluşturun)
    (Yani .themes/temaAdı şeklinde)
  2. Aynı şekilde İkon teması klasörünü de ~/.icons klasörünün içine kopyalayın (Yok ise oluşturun)
  3. İndirdiğiniz fontları direk olarak ~/.fonts klasörüne kopyalayın (Yok ise oluşturun)
  4. ~/.gtkrc-2.0 dosyasını herhangi bir metin editörü ile açıp şu satırı style “xfdesktop-icon-view” nesnesinin içine ekleyin:
    font_name = "San Francisco Display Bold" ( Masaüstü yazılarını kalınlaştırmak için )
  5. Pardus Ana Menüsünden “Görünüm” ve “Pencere Yöneticisi” uygulamalarını aratıp açın.
  6. Görünüm uygulamasından temayı ve simgeleri ve yazı tipini seçin
  7. Pencere Yöneticisinden aynı şekilde indiridğiniz temayı seçin
  8. İşlem tamam!

Kullanmak isterseniz MacOS’un duvar kağıtları ile gayet hoş bir görünüme kavuşuyor :slight_smile:

Ayrıca Pardus ana Menü ikonunu da değiştirmek isterseniz:
pardusbaslat

Yeni Pardus Konsept İkonu .pngsi (256x256):
pardusnewicon
(Orjinal .png değildir konusundaki resimden kırptım, kalitesi biraz düşük olabilir)

15 Beğeni

Elimde farklı bir icon paketi var ama icon dosyasına atamıyorum nasıl yapabilirim?

Nasıl yani, atamıyorsunuz derken biraz daha açar mısınız? Dosyayı kopyalama izniniz mi yok veya .icons klasörü mü mevcut değil? .icons yok ise elle oluşturabilirsiniz.

1 Beğeni

Klasör mevcut ama içine dosya taşıma işlemi yapamıyorum.

Normalde .icons dosyası içine okuma yazma için herhangi ek bir izin gerektirmez.

Kopyalamaya çalıştığınız dosyayı da internetten indirdiyseniz o da herhangi bir izin gerektirmez.

/home/KullanıcıADINIZ/.icons/ 'a kopyaladığınıza emin miyiz?

1 Beğeni

Png yi panele nasil ekleyecegimizi de paylaşırmısın.

Kardeşim harikulade bir paylaşım olmuş, eline sağlık. Ben de daha önce sürekli Elementary OS kullanmıştım ki şahsi fikrim olarak en iyi linuxtur. Orada da MacOS’a inanılmaz derecede benzetirdim elementaryi. San Francisco fontu için de ayrıca teşekkürler, ben bayadır onu arıyordum esasen. Ben de ikon olarak La Capitane’yi kullanıyordum, baya hoştu. Bakalım bu yeni seti deneyeceğim. Paylaşım için teşekkkürler. Ama bir sorum olacak size. Elementary’de şeffaflık içeren birçok tema var MacOs’a benzetim için. Fakat tranparan bir tema bulamıyorum. Yani kastettiğim şeffaf değil. Orjinal MacOS’ta bunu farkedebilirsiniz. Örneğin;

reduce-transparency-featured

Buradaki resimlerden biri MacOS biri de Ubuntu… Farkı görebilirsiniz.

Şimdi sorum şu: cidden linuxta şu MacOS şeffaflığı gibi bir tema var mı ?

Teşşekürler…

1 Beğeni

Şeffaflık temadaki opacity değeri ile alakalı aslında, eğer biraz ilginiz varsa kendiniz de üst panelin css’sinden değiştirebilirsiniz.

Ama MacOS’taki gibi Blur(bulanıklık) malesef css ile yapılamıyor şimdilik.

Yani üst panel tıpkı ubuntunun terminali gibi arkasını direkt gösterir halde şeffaflaşabilir.

Başlatıcıya sağ tıklayıp özelliklerine girin oradan ikon seçimi yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Dosya Sistemi > usr > share > icon olması gerekmiyor mu?
Düzenleme: Dediğiniz gibiymiş. Dosya Sistemi > Home > Kullanıcı Adı > .icons

bu temaya koyu renk ve pencere butonlarının boyutlarını büyük/çok büyük vs. yapabilir misin?

Tema sahibi ben değilim, bu dedikleriniz erişilebilirlik ayarlarından belki yapılıyordur bilemiyorum.

Kullanıcı adınız altındaki .icons klasörü ile /usr/share/icons’un farkı şudur:
Kullanıcı adınız klasörü altındaki tüm dosyalar sadece sizin kullanıcınızı etkiler. /usr/ altındakiler ise her kullanıcı için geçerlidir.

Eğer aynı bilgisayarda birden fazla hesap açarsanız /usr altındakiler her kullanıcıda ortak, /home/kullanıcıAdı altındakiler ise sadece kendi kullanıcılarına hastır.

1 Beğeni

Merhaba. Ben daha önce catfish yardımıyla temaların olduğu dizini bulup dışarıdan indirdiğim temaları

sudo thunar dosyayolu

komutuyla açıp oraya yapıştırdım. Temalar yüklendi fakat daha sonra masaüstüm kayboldu. Pencerelerin görünümü bozuldu (kapatma düğmesi kayboldu). Bunu bir kaç defa denedim ve aynı sonucu aldım. Aynı şeyi linux mint 19 da ayarlar>>>görünüm yaptıktan sonra sürükle bırakla yaptım ve ordada aynı soruna sebep oldu. En son artık dışarıdan tema yüklememe kararı aldım çünkü her seferinde yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım. Sizin anlattığınız bu yöntem sistemde herhangi bir soruna yol açmıyor anladığım kadarıyla. Bendeki sorun büyük ihtimal

sudo

komutundan kaynaklandı fakat mintte böyle yapmadım. Emin olmak istedim. Sorun yaratmıyor di mi?

Temalarınızı hangi dizine yüklüyorsunuz?

Yukarıda anlattığım yöntem root yetkileri gerektirmez çünkü sadece kendi kullanıcı dosyalarımızı değiştiriyoruz.

Fakat aynı şekilde sistem genelinde olan temaların bulunduğu dosylar /usr/share/themes dosyasındadır ve buraya tema eklemek için root yetkileri gerekir.

Aslında buraya tema da ekleseniz sorun olmaz, sanırım başka şeyleri silmiş olabilirsiniz.

Pardus ta yüklediğim temaları kaldırdigim oldu. Bu arada başka şeyler silinmiş olabilir. Mintte hiç bir şeyi kaldırıp silmedim ama orda aynı sorun oldu. Sizde olmuyorsa dediğiniz gibi başka bir şeyleri siliyor olabilirim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.